statystyki

Refaktury usług niematerialnych są limitowane, jeżeli podatnik je otrzymał, a nie wystawił

autor: Łukasz Zalewski18.09.2019, 08:45; Aktualizacja: 18.09.2019, 08:45
Wyrok warszawskiego WSA jest nieprawomocny.

Wyrok warszawskiego WSA jest nieprawomocny.źródło: ShutterStock

Wyłączenie z art. 15e ustawy o CIT odnosi się do podmiotu, który przenosi koszt nabytej przez siebie usługi na inny podmiot, a nie gdy sam otrzymuje refakturę – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o spółkę, która kupuje od podmiotów powiązanych usługi niematerialne (wymienione w art. 15e ust. 1 ustawy o CIT). One z kolei nabywają te same świadczenia od podmiotów trzecich i następnie odsprzedają je spółce. Część refaktur jest powiększana o marżę.

Spór sprowadzał się do tego, czy do refaktur, które otrzymuje spółka, mają zastosowanie ograniczenia zapisane w art. 15e ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem usługi niematerialne świadczone przez podmioty powiązane są kosztem podatkowym jedynie do wysokości nieprzekraczającej 5 proc. podatkowej EBITDA (z uwzględnieniem kwoty wolnej w wysokości 3 mln zł).

Limitu tego nie stosuje się do kosztów usług refakturowanych (o których mowa w art. 8 ust. 2a ustawy o VAT). Wynika to z art. 15e ust. 11 pkt 2 ustawy o CIT.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane