statystyki

Podatek spłacony ratami: Jak przebiega ewidencja księgowa?

autor: Katarzyna Kołodziejska14.09.2019, 07:00
podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

To podatnik, który jest zobowiązany do terminowej zapłaty podatku, ma wyjść z inicjatywą, aby rozłożono mu zapłatę tego podatku na raty. Kosztem, który ponosi, w związku takim przedłużeniem terminu płatności poszczególnych rat zobowiązania podatkowego ‒ na podstawie decyzji wydanej przez organ podatkowy ‒ jest opłata prolongacyjna.źródło: ShutterStock

Firma, będąca czynnym podatnikiem VAT, zwróciła się do urzędu skarbowego z wnioskiem o spłatę w ratach VAT za sierpień i zaległości w tym podatku za lipiec. Uzyskała pozytywną decyzję. Jak przebiega ewidencja księgowa spłaty zobowiązania podatkowego w przypadku otrzymania zgody na układ ratalny?

Na podstawie art. 67a par. 1 pkt 1 i 2 ordynacji podatkowej organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:

1) odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty,

2) odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek.

To podatnik, który jest zobowiązany do terminowej zapłaty podatku, ma wyjść z inicjatywą, aby rozłożono mu zapłatę tego podatku na raty. Kosztem, który ponosi, w związku takim przedłużeniem terminu płatności poszczególnych rat zobowiązania podatkowego ‒ na podstawie decyzji wydanej przez organ podatkowy ‒ jest opłata prolongacyjna. Jej wysokość jest naliczana od kwoty podatku lub zaległości podatkowej według stawki odpowiadającej obniżonej stawce odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu wydania decyzji (art. 57 par. 2 i 3 ordynacji podatkowej). Na podstawie par. 3 i 9 rozporządzenia ministra fin ansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach, opłata prolongacyjna za rozłożenie na raty podatku lub zaległości podatkowej naliczana jest:

  • w przypadku decyzji dotyczącej podatku – za okres od dnia następującego po upływie terminu płatności podatku do upływu terminu zapłaty poszczególnych rat podatku;
  • w przypadku decyzji dotyczącej zaległości podatkowej – za okres od dnia następującego po dniu, w którym złożono podanie w tej sprawie do upływu terminu zapłaty poszczególnych rat zaległości podatkowej (za okres do dnia wniesienia podania są naliczane odsetki za zwłokę w zapłacie zaległości podatkowej).

Warto również mieć na uwadze, że o ile podatkowe odsetki za zwłokę w zapłacie zaległości podatkowej nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodu w podatku dochodowym, o tyle opłata prolongacyjna taki koszt stanowi. Jest to istotny argument przemawiający za złożeniem wniosku o rozłożenie na raty zobowiązania podatkowego w przypadku wystąpienia kłopotów z jego zapłaceniem.

przykład


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane