statystyki

Podatek spłacony ratami: Jak przebiega ewidencja księgowa?

autor: Katarzyna Kołodziejska14.09.2019, 07:00
podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

To podatnik, który jest zobowiązany do terminowej zapłaty podatku, ma wyjść z inicjatywą, aby rozłożono mu zapłatę tego podatku na raty. Kosztem, który ponosi, w związku takim przedłużeniem terminu płatności poszczególnych rat zobowiązania podatkowego ‒ na podstawie decyzji wydanej przez organ podatkowy ‒ jest opłata prolongacyjna.źródło: ShutterStock

Firma, będąca czynnym podatnikiem VAT, zwróciła się do urzędu skarbowego z wnioskiem o spłatę w ratach VAT za sierpień i zaległości w tym podatku za lipiec. Uzyskała pozytywną decyzję. Jak przebiega ewidencja księgowa spłaty zobowiązania podatkowego w przypadku otrzymania zgody na układ ratalny?

Na podstawie art. 67a par. 1 pkt 1 i 2 ordynacji podatkowej organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:

1) odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty,

2) odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek.

To podatnik, który jest zobowiązany do terminowej zapłaty podatku, ma wyjść z inicjatywą, aby rozłożono mu zapłatę tego podatku na raty. Kosztem, który ponosi, w związku takim przedłużeniem terminu płatności poszczególnych rat zobowiązania podatkowego ‒ na podstawie decyzji wydanej przez organ podatkowy ‒ jest opłata prolongacyjna. Jej wysokość jest naliczana od kwoty podatku lub zaległości podatkowej według stawki odpowiadającej obniżonej stawce odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu wydania decyzji (art. 57 par. 2 i 3 ordynacji podatkowej). Na podstawie par. 3 i 9 rozporządzenia ministra fin ansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach, opłata prolongacyjna za rozłożenie na raty podatku lub zaległości podatkowej naliczana jest:

  • w przypadku decyzji dotyczącej podatku – za okres od dnia następującego po upływie terminu płatności podatku do upływu terminu zapłaty poszczególnych rat podatku;
  • w przypadku decyzji dotyczącej zaległości podatkowej – za okres od dnia następującego po dniu, w którym złożono podanie w tej sprawie do upływu terminu zapłaty poszczególnych rat zaległości podatkowej (za okres do dnia wniesienia podania są naliczane odsetki za zwłokę w zapłacie zaległości podatkowej).

Warto również mieć na uwadze, że o ile podatkowe odsetki za zwłokę w zapłacie zaległości podatkowej nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodu w podatku dochodowym, o tyle opłata prolongacyjna taki koszt stanowi. Jest to istotny argument przemawiający za złożeniem wniosku o rozłożenie na raty zobowiązania podatkowego w przypadku wystąpienia kłopotów z jego zapłaceniem.

przykład


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane