Zmiany w VAT 2019: Stare typy kas fiskalnych od 1 września będą wycofywane

autor: Agnieszka Pokojska26.08.2019, 07:20; Aktualizacja: 26.08.2019, 09:44
W tym przypadku przyjmuje się umownie, że dzień, w którym mają oni obowiązek stosowania kas online, jest dniem rozpoczęcia prowadzenia ewidencji.

Będzie to więc kolejno: 1 stycznia 2020 r., 1 lipca 2020 r. i 1 stycznia 2021 r. (patrz infografika z harmonogramem).

W tym przypadku przyjmuje się umownie, że dzień, w którym mają oni obowiązek stosowania kas online, jest dniem rozpoczęcia prowadzenia ewidencji. Będzie to więc kolejno: 1 stycznia 2020 r., 1 lipca 2020 r. i 1 stycznia 2021 r. (patrz infografika z harmonogramem).źródło: ShutterStock

Już we wrześniu br. nie będzie można kupić urządzeń z papierowym zapisem kopii, a od 2023 r. z elektronicznym. Część firm będzie musiała wymienić kasy według ustawowego harmonogramu.

C o prawda przepisy wprowadzające urządzenia fiskalne online obowiązują już od maja br., ale niektóre wymogi wejdą w życie dopiero z początkiem kolejnych miesięcy. Wynika to z nowelizacji z 15 marca 2019 r. ustawy o VAT oraz ustawy – Prawo o miarach (Dz.U. z 2019 r. poz. 675). Idea jest taka, żeby stopniowo były wycofywane z użytku kasy starego typu, czyli z papierowym i elektronicznym zapisem kopii. W związku z tym firmy z niektórych branż, najbardziej narażonych na nieprawidłowości podatkowe, będą musiały w pierwszej kolejności przejść na kasy online. Obowiązek ten będzie wdrażany stopniowo, według określonego w przepisach kalendarza (patrz infografika wyżej).

Pozostali przedsiębiorcy będą również wymieniać kasy stopniowo, ale nie dlatego, że zmusi ich do tego harmonogram, tylko dlatego, że ze sklepów będą wycofywane stare modele urządzeń.

źródło: DGP


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane