statystyki

Kiedy można skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej

autor: Aneta Szwęch14.09.2019, 08:00
kasa fiskalna

Prawo do skorzystania z ulgi przy zakupie kasy rejestrującej przyznaje art. 111 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.źródło: ShutterStock

Zamierzam rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży zdrowej żywności i zarejestrować się jako czynny podatnik VAT. W związku z tym, że sprzedaż będzie prowadzona na rzecz prywatnych osób fizycznych, będę chciał zakupić kasę rejestrującą. Jakiego rodzaju obowiązki powinienem spełnić i jaką kasę muszę posiadać, aby skorzystać z ulgi na jej zakup?

Zasady korzystania z ulgi na zakup kasy rejestrującej określają obecnie obowiązujące od 1 maja br. przepisy ustawy z 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach (Dz.U. poz. 675; dalej: ustawa zmieniająca) oraz rozporządzenia ministra finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika (Dz.U. poz. 820; dalej: rozporządzenie ws. ulgi).

Prawo do skorzystania z ulgi przy zakupie kasy rejestrującej przyznaje art. 111 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2174 ze zm.; dalej: ustawa o VAT). Z przepisu tego, w brzmieniu obowiązującym od 1 maja 2019 r., wynika, że podatnicy, u których:

1) powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy w obowiązujących terminach rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących online,

2) nie powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących online oraz dotychczas nie używali kas rejestrujących lub kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii do prowadzenia ewidencji sprzedaży

– mają prawo do odliczenia od podatku należnego kwoty wydanej na zakup każdej z kas rejestrujących, w wysokości 90 proc. jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. W przypadku gdy kwota ta jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnicy ci mają prawo do zwrotu ich różnicy na rachunek podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, lub do odliczenia od podatku należnego tej różnicy za następne okresy rozliczeniowe. Warunkiem tego odliczenia jest, aby zakup kas rejestrujących nastąpił nie później niż w terminie sześciu miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane