Jaki VAT i CIT od usługi gotowości do świadczenia doradztwa gospodarczego

autor: Marcin Szymankiewicz16.08.2019, 10:00
biznes, firma, analiza, analityk, doradca

Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).źródło: ShutterStock

Y spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) zajmuje się świadczeniem usług doradztwa gospodarczego. W grudniu 2018 r. spółka podpisała umowę o świadczenie usług doradztwa prawnego z firmą X (podatnik VAT czynny) od 1 stycznia 2019 r. Zgodnie z nią usługi wynagradzane w formie abonamentu są rozliczane za okresy miesięczne. Taka miesięczna wysokość abonamentu wynosi 3000 zł plus należny VAT. Wynagrodzenie przysługuje także za miesiące, kiedy faktycznie nie dojdzie do świadczenia usług doradczych – w tym przypadku wynagrodzenie należne jest za usługi gotowości do świadczenia usług doradztwa gospodarczego. W lipcu 2019 r. doszło do pierwszego przypadku, kiedy to nie została faktycznie wykonana żadna usługa i 12 sierpnia 2019 r. spółka wystawiła dla firmy X fakturę za usługi gotowości do świadczenia usług doradztwa gospodarczego na kwotę 3690 zł (w tym VAT 690 zł) z siedmiodniowym terminem płatności. Czy spółka prawidłowo wystawiła tę fakturę i jak powinna rozliczyć usługi gotowości wyświadczone w lipcu 2019 r. na gruncie VAT i CIT? Właściwą dla spółki stawką CIT jest 19 proc., a rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy.

VAT

Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Przez świadczenie usług (stosownie do art. 8 ust. 1 in principio ustawy o VAT) rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT. Jednak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 21 marca 2002 r. w sprawie C-174/00 (Kennemer Golf & Country Club and Staatssecretaris van Financiën) wskazał, że nie tylko skonkretyzowane świadczenie jest usługą w rozumieniu przepisów o VAT, ale również gotowość do realizacji tego świadczenia. Zatem gotowość do świadczenia usług doradztwa gospodarczego należy uznać za usługi w rozumieniu ustawy o VAT. Dla usług gotowości odpowiednią stawką VAT jest stawka właściwa dla usług, dla których usługi te są świadczone.

W analizowanym przypadku będzie to stawka 23 proc., która jest właściwa dla usług doradztwa gospodarczego (zob. art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146aa pkt 1 ustawy o VAT). Przy czym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi (zob. art. 19a ust. 1 ustawy o VAT). Usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego – do momentu zakończenia świadczenia tej usługi (art. 19a ust. 3 ustawy o VAT). Ponadto w wyroku z 3 września 2015 r. w sprawie C 463/14 (Asparuchowo Lejk Inwestmynt Kympani OOD przeciwko Direktor na direkcija „Obżałwane i danyczno osiguritełna praktika” Warna pri Centrałno uprawlenie na Nacionałnata agencija za prichodite) TSUE stwierdził, że: pojęcie świadczenia usług obejmuje umowy dotyczące wykonania na rzecz przedsiębiorstwa usług doradztwa – w szczególności prawnego, gospodarczego i finansowego w ramach abonamentu – w zakresie których usługodawca jest do dyspozycji zleceniodawcy w okresie trwania umowy. W ich przypadku zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego i wymagalność podatku następują z upływem okresu, za który ustalono zapłatę, bez względu na to, czy i ile razy zleceniodawca skorzystał z usług usługodawcy.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • jofaisogi(2019-08-17 18:54) Zgłoś naruszenie 10

    Tak oczywiście, podatnik postąpił prawidłowo wystawiając fakturę 12 sierpnia, tylko jest małe ALE - dochodowy i VAT należne są za lipiec, więc w rozliczeniu miesięcznym należy tę fakturę z 12 sierpnia uwzględnić do lipca. O tym autor nie wspomina wyraźnie, a podatnik będzie miał z każdym kolejnym miesiącem powiększające się zaległości odsetkowe ponieważ regularnie będzie płacił CIT i VAT o miesiąc za późno. Problem jest w przypadku rozliczeń z zestawieniami, bo jak firma zakończy miesiąc w dniu 31 lipca to ma tylko ten dzień na: a/ przygotowanie zestawienia za cały miesiąc, b/ przesłanie i uzyskanie zatwierdzenia od kontrahenta, c/ wystawienie faktury.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane