statystyki

Pod jaką datą należy wpisać fakturę zakupu otrzymaną z opóźnieniem

autor: Aneta Szwęch15.08.2019, 07:00
podatki

W związku z tym, że transakcje, które mogą być udokumentowane dowodem wewnętrznym, nie obejmują różnic kursowych, to różnice te należy udokumentować w inny sposób, tj. na zasadach ogólnych dowodem księgowym, o którym mowa w par. 12 ust. 3 pkt 2 w zw. z par. 13 pkt 5 rozporządzenia w sprawie PKPiR.źródło: ShutterStock

Generalnie u podatników prowadzących księgę podatkową faktury kosztowe są ujmowane w dacie poniesienia kosztu, za który – zgodnie z art. 22 ust. 6b ustawy o PIT – uważa się dzień wystawienia faktury.

P rowadzę biuro rachunkowe, którego klienci prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów. Niestety przedsiębiorcy z dużym opóźnieniem dostarczają faktury zakupowe dotyczące przeważnie kosztów pośrednich. Opóźnienie to może być nawet kilkumiesięczne. Jak ujmować takie faktury w księdze w trakcie roku podatkowego – na bieżąco czy wstecz?

Z par. 30 ust. 1 rozporządzenia w sprawie PKPiR wynika, że w przypadku prowadzenia księgi przez biuro rachunkowe zapisy powinny być dokonywane w porządku chronologicznym w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenia z budżetem, lecz nie później niż do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Podstawą tych zapisów są dowody, w tym otrzymane faktury.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane