statystyki

Różnice kursowe i kary dla pracowników a księgi rachunkowe [PORADNIA Z 29 LIPCA 2019]

autor: Aneta Szwęch29.07.2019, 08:14; Aktualizacja: 29.07.2019, 09:38
Prowadzę księgi rachunkowe przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Zdarza się, że właściciel firmy pobiera z rachunku walutowego środki przeznaczone na jego cele prywatne. W jaki sposób rozliczyć rozchód waluty z firmowego rachunku walutowego na cele prywatne przedsiębiorcy?

Prowadzę księgi rachunkowe przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Zdarza się, że właściciel firmy pobiera z rachunku walutowego środki przeznaczone na jego cele prywatne. W jaki sposób rozliczyć rozchód waluty z firmowego rachunku walutowego na cele prywatne przedsiębiorcy?źródło: ShutterStock

W jaki sposób ująć różnice kursowe od własnych środków pieniężnych? Czy kwota kredytu i prowizji wpływa na księgowanie? Jak udokumentować obciążenie pracownika za wyrządzoną szkodę?

Prowadzę księgi rachunkowe przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Zdarza się, że właściciel firmy pobiera z rachunku walutowego środki przeznaczone na jego cele prywatne. W jaki sposób rozliczyć rozchód waluty z firmowego rachunku walutowego na cele prywatne przedsiębiorcy? Jak zaksięgować różnice kursowe od własnych środków pieniężnych ?

Właściciel przedsiębiorstwa dowolnie decyduje o przeznaczeniu firmowych środków pieniężnych. W związku z tym może on pobierać te środki również na swoje prywatne cele. Jeżeli rozchód waluty dotyczy celów prywatnych właściciela, to różnice kursowe od własnych środków pieniężnych nie są uwzględniane w przychodach i kosztach podatkowych (zob. interpretacja indywidualne dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 21 kwietnia 2016 r., nr ILPB1/4511-1-58/16-2/AK). Jednocześnie dla celów bilansowych powstałe różnice kursowe także nie obciążają wyniku finansowego. Są one odnoszone na konto rozrachunków z właścicielem.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane