statystyki

Różnice kursowe i kary dla pracowników a księgi rachunkowe [PORADNIA Z 29 LIPCA 2019]

autor: Aneta Szwęch29.07.2019, 08:14; Aktualizacja: 29.07.2019, 09:38
Prowadzę księgi rachunkowe przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Zdarza się, że właściciel firmy pobiera z rachunku walutowego środki przeznaczone na jego cele prywatne. W jaki sposób rozliczyć rozchód waluty z firmowego rachunku walutowego na cele prywatne przedsiębiorcy?

Prowadzę księgi rachunkowe przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Zdarza się, że właściciel firmy pobiera z rachunku walutowego środki przeznaczone na jego cele prywatne. W jaki sposób rozliczyć rozchód waluty z firmowego rachunku walutowego na cele prywatne przedsiębiorcy?źródło: ShutterStock

W jaki sposób ująć różnice kursowe od własnych środków pieniężnych? Czy kwota kredytu i prowizji wpływa na księgowanie? Jak udokumentować obciążenie pracownika za wyrządzoną szkodę?

Prowadzę księgi rachunkowe przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Zdarza się, że właściciel firmy pobiera z rachunku walutowego środki przeznaczone na jego cele prywatne. W jaki sposób rozliczyć rozchód waluty z firmowego rachunku walutowego na cele prywatne przedsiębiorcy? Jak zaksięgować różnice kursowe od własnych środków pieniężnych ?

Właściciel przedsiębiorstwa dowolnie decyduje o przeznaczeniu firmowych środków pieniężnych. W związku z tym może on pobierać te środki również na swoje prywatne cele. Jeżeli rozchód waluty dotyczy celów prywatnych właściciela, to różnice kursowe od własnych środków pieniężnych nie są uwzględniane w przychodach i kosztach podatkowych (zob. interpretacja indywidualne dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 21 kwietnia 2016 r., nr ILPB1/4511-1-58/16-2/AK). Jednocześnie dla celów bilansowych powstałe różnice kursowe także nie obciążają wyniku finansowego. Są one odnoszone na konto rozrachunków z właścicielem.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane