Biegłych rewidentów czekają nowe wyzwania, a ich klientów wyższe ceny

autor: Agnieszka Pokojska17.08.2019, 11:00
Firmy audytorskie muszą dostosować do nowych wymogów system wewnętrznej kontroli jakości oraz dokumentację do 31 sierpnia 2020 r.

Firmy audytorskie muszą dostosować do nowych wymogów system wewnętrznej kontroli jakości oraz dokumentację do 31 sierpnia 2020 r.źródło: ShutterStock

Od 2020 r. zostanie wprowadzony nowy system nadzoru, a opłaty z tego tytułu trzeba będzie odprowadzać też od innych usług niż badania. Firmy audytorskie będą musiały również wdrożyć nowe procedury kontroli wewnętrznej oraz prowadzić dokumentację z badania w języku polskim.

Zmiany dla audytorów wprowadzi nowelizacja z 19 lipca 2019 r. ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw, która co do zasady ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. I choć nowela w momencie oddawania tego numeru jeszcze czekała na publikację w Dzienniku Ustaw, to eksperci już wskazują, że wprowadzone nią wymogi spowodują m.in. wzrost kosztów funkcjonowania spółek audytorskich. To zaś może się przełożyć na wyższe ceny audytu. Niewykluczone też, że firmy, chcąc uniknąć części zmian, zaczną się dzielić.

OPINIA

Wesprzemy PANA merytorycznie

Barbara Misterska-Dragan prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane