statystyki

Wciąż są problemy z e-sprawozdaniami, bo programiści uczą się księgowości

autor: Agnieszka Pokojska10.06.2019, 11:30; Aktualizacja: 10.06.2019, 11:46
Trzeba udokumentować, że sprawozdanie nie zostało przyjęte do KRS z powodu wpisanego numeru NIP

Trzeba udokumentować, że sprawozdanie nie zostało przyjęte do KRS z powodu wpisanego numeru NIPźródło: ShutterStock

- Rejestr sądowy wciąż nie przyjmuje rocznych raportów, jeżeli w sprawozdaniu został wpisany numer NIP, a nie KRS. Nie jest to zrozumiałe, bo przepisy pozwalają na wpisanie obu tych numerów - mówi w wywiadzie dla DGP - dr Agnieszka Baklarz biegły rewident, członek zarządu w A. Bombik Kancelaria Biegłego Rewidenta sp. z o.o.

Sprawozdania finansowe za 2018 r. to pierwsze, które trzeba tworzyć w strukturze logicznej i w takiej formie złożyć do Krajowego Rejestru Sądowego. Po wejściu w życie tych nowych wymagań pojawiały się problemy czy to z podpisami, czy z samym tworzeniem i przesyłaniem raportów do KRS. Dużo z nich udało się rozwiązać. Jakie pozostały?

W pierwszej kolejności zwróciłabym uwagę na błąd, który pojawia się w wielu programach księgowych do tworzenia ustrukturyzowanych sprawozdań finansowych. Chodzi o to, że sporządzając w nich roczne raporty, księgowy musi wypełnić wszystkie pola przewidziane we wzorze podanym dla danej jednostki. To natomiast jest sprzeczne z art. 50 ust. 3 ustawy o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 351), który nakazuje pominąć w sprawozdaniu pozycje, które nie wystąpiły przez dwa kolejne lata. To nie jest możliwość, ale obligo. Dzięki temu sprawozdanie jest czytelne. Niestety przez błąd w programach księgowy musi w wielu pozycjach wpisać zero. Nie dość, że przez to raport jest nieczytelny dla odbiorcy, to łatwo jest się pomylić przy tworzeniu sprawozdania – wpisując wartość w niewłaściwą pozycję. Co więcej, za każdym razem pojawia się trzecia kolumna (tzw. porównawcza), którą się wypełnia, gdy przedsiębiorca zmienia stosowane zasady rachunkowości. I znowu może się okazać, że w kolejnych polach pojawią się same zera.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Paweł(2019-10-21 13:45) Zgłoś naruszenie 10

    Tu złotego środka nie ma, ale chyba najlepiej mieć po prostu zaufaną osobę, która zweryfikuje błąd i pozwoli zareagować na czas. Sam wspominam czasy kiedy wiele rzeczy robiło się "na swoją rękę", a potem trzeba było na szybko prostować lub szukać starych dokumentów. Właśnie dlatego korzystam z pomocy Edyty Cyburt, która we Wrocławiu jest jedną z lepszych specjalistek w swojej branży i dosłownie "pilnuje" moich finansów, tak że nie robię tego samodzielnie i nie martwię się, że jakieś rozliczenie zostało pominięte, a moi pracownicy nie otrzymali odpowiedniej kwoty. Podsumowując: miejcie specjalistę i kogoś kto po prostu was wyręczy z tej trudnej, finansowej roli :)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane