statystyki

Nie boimy się nowego nadzoru. Najważniejsza jest jakość usług audytorskich [WYWIAD]

autor: Agnieszka Pokojska13.06.2019, 07:00; Aktualizacja: 13.06.2019, 07:20
Barbara Misterska-Dragan, nowa prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów

Barbara Misterska-Dragan, nowa prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentówźródło: Materiały Prasowe

Chcemy przekonać posłów, żeby zakresem weryfikacji przez PANA nie obejmować wszystkich usług świadczonych przez biegłych rewidentów - mówi Barbara Misterska-Dragan, nowa prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

Została pani prezesem w trudnym momencie dla samorządu biegłych rewidentów. W Sejmie jest już projekt nowelizacji, która ma od przyszłego roku bardzo ograniczyć rolę samorządu. Jak pani widzi swoją rolę po tych po zmianach?

Nie wiemy jeszcze, jaki będzie finał tych prac. Faktycznie jednak w planach jest utworzenie nowego organu, tj. Państwowej Agencji Nadzoru Audytowego (PANA), która przejmie kontrole nad wszystkimi audytami, a także będzie weryfikować inne usługi, czego dotychczas nie było.

Jeżeli nowelizacja zostanie przyjęta w obecnym kształcie, to mamy dwa zadania. Po pierwsze współpraca z PANA. Chcemy podzielić się swoimi doświadczeniami. Zależy nam na tym, aby nowy organ rozumiał naszą profesję, a kontrola nie ograniczyła się do urzędowego sprawdzenia wykonanych procedur badania. Trzeba pamiętać, że audytor kieruje się zawodowym sceptycyzmem, który decyduje o końcowym efekcie badania.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • właściciel(2019-06-13 08:15) Zgłoś naruszenie 20

    W prywatnych jednoosobowych firmach to nie powinno dotyczyć.Tu nie ma działania na szkodę wspólników.

    Odpowiedz
  • ADR(2019-06-24 14:03) Zgłoś naruszenie 00

    Ministerstwo Finansów – w tym także tworzona przez to ministerstwo PANA – doskonale zdaje sobie sprawę z problemów wynikających z nadzoru nad pracą biegłych rewidentów, bo od lat ten nadzór prowadzi. PANA powstaje, bo nieudolność poprzedniej Krajowej Rady Biegłych Rewidentów wymusiła taką kontrolę. Jeżeli zatem obecna Prezes wskazuje, że zamierza uświadamiać Ministerstwo, to jest to kompletne nieporozumienie. Ta właśnie Pani współuczestniczyła w nieudolnym prowadzeniu PIBR jako Wiceprezes poprzedniej Krajowej Rady Biegłych Rewidentów i tym samym przyczyniła się do stworzenia ministerialnego projektu kontroli nad pracą biegłych rewidentów i powstania PANA. Jedyne czego można gratulować tej Pani to umiejętności wypaczania faktów. Pani ta jest również znana z niepłacenia za pracę osobom zatrudniony w jej firmie audytorskiej. Nawoływanie nowych osób do zawodu jest niestety tylko kolejną próbą tworzenia darmowej siły roboczej w jej firmie. Radzę zrobić wywiad na temat tej Pani w środowisku biegłych rewidentów zanim ktokolwiek da wiarę jej słowom.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane