MF objaśni wybór formy opodatkowania

autor: Agnieszka Pokojska29.07.2019, 10:43; Aktualizacja: 29.07.2019, 10:43

Można zgłaszać uwagi do projektu objaśnień przepisów, które od 2019 r. zmieniły zasady wyboru formy opodatkowania, oraz rezygnacji ze sposobu rozliczeń.

Podatnicy mają na to czas do 5 sierpnia. W opublikowanym projekcie objaśnień Ministerstwo Finansów pokazuje, jak stosować nowe przepisy na przykładach. Jeden z nich dotyczy podatnika, który w styczniu rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej i zdecydował się na ryczałt ewidencjonowany (we wniosku CEIDG-1). Pierwszy przychód osiągnął w lutym, dlatego na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie formy opodatkowania ma czas do 20 marca. Przed upływem tego terminu może jeszcze zrezygnować z ryczałtu. Będzie to równoznaczne z opodatkowaniem na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej, chyba że złoży oświadczenie o stosowaniu 19-proc. stawki podatku. Podatnik nie będzie mógł jednak wybrać karty podatkowej, gdyż wniosek o wybór tej formy opodatkowania składa się przed rozpoczęciem działalności.

Decyzję o sposobie rozliczenia mogą zamieniać również podatnicy kontynuujący działalność gospodarczą. MF podaje przykład na tę okoliczność. Podatnik, który w 2019 r. stosuje kartę podatkową, w 2020 r. może wybrać ryczałt. Ma na to czas do 20 stycznia 2020 r. Jeżeli przed tą datą złoży oświadczenie o wyborze ryczałtu, a następnie zmieni zdanie, to będzie jeszcze mógł zrezygnować z tej formy. W konsekwencji jego dochody będą opodatkowane według skali, chyba że wybierze podatek liniowy.


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane