statystyki

Zmiany w PIT: Pracownicy się cieszą, pracodawcy mają kłopot

autor: Marcin Mroziuk29.07.2019, 08:00; Aktualizacja: 29.07.2019, 09:46
Jak zwraca uwagę Natalia Wytrykowska, doradca podatkowy w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce, na zmianach nie skorzystają jednak pracodawcy, bo podatek jest finansowany w całości przez pracownika.

Jak zwraca uwagę Natalia Wytrykowska, doradca podatkowy w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce, na zmianach nie skorzystają jednak pracodawcy, bo podatek jest finansowany w całości przez pracownika.źródło: ShutterStock

Jeszcze w tym roku wielu podatników ma zapłacić niższe podatki. Już od początku sierpnia będzie obowiązywać nowe zwolnienie podatkowe dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia i osiągają przychody z pracy oraz z umów-zleceń zawartych z firmą. A od 1 października br. ma być obniżona stawka PIT z 18 do 17 proc. oraz mają zostać podniesione koszty uzyskania przychodów dla pracowników.

Jak zwraca uwagę Natalia Wytrykowska, doradca podatkowy w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce, na zmianach nie skorzystają jednak pracodawcy, bo podatek jest finansowany w całości przez pracownika. – Płatników czekają zaś fundamentalne zmiany w rozliczeniach pracowników, dodatkowo wprowadzone w ekspresowym tempie i w trakcie roku kalendarzowego – dodaje Wojciech Niedźwiedzki, doradca podatkowy, senior consultant w Olesiński i Wspólnicy sp. k. Pracodawcy będą bowiem musieli dostosować swoje programy kadrowo-płacowe do zmienionych przepisów, aby od sierpnia uwzględniały nowe zwolnienie dla młodych, a w razie wejścia w życie w październiku zapowiedzianej kolejnej nowelizacji – także zmienioną podstawową stawkę PIT, nową kwotę zmniejszającą podatek oraz wyższe koszty uzyskania przychodu.

PROBLEM

Już od lat przyzwyczailiśmy się, że istotne zmiany dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych są ogłaszane co najmniej na miesiąc przed końcem poprzedniego roku podatkowego. Jednak wynikający z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego zakaz wprowadzania zmian w trakcie roku podatkowego w odniesieniu do podatków wymierzanych w skali rocznej nie jest bezwzględnie wiążący. Dopuszczalne jest w szczególności dokonywanie zmian korzystnych dla podatników. I właśnie tak teraz postanowił postąpić ustawodawca. Już od początku sierpnia ma bowiem obowiązywać nowe zwolnienie podatkowe dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia i osiągają przychody z pracy (czyli ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub stosunku pracy nakładczej) oraz z umów-zleceń zawartych z firmą. Kolejne zmiany planowane są już na 1 października br. i mają dotyczyć obniżenia stawki PIT z 18 do 17 proc. oraz podniesienia kosztów uzyskania przychodów dla pracowników.

Niestety w przypadku obu nowelizacji potwierdza się prawdziwość powiedzenia, że nie ma róży bez kolców. Eksperci zwracają bowiem uwagę, że rozwiązania korzystne dla podatników mogą niestety sprawić poważne problemy płatnikom – zarówno z powodu wejścia w życie nowelizacji w trakcie roku podatkowego, jak i braku wystarczająco długiego vacatio legis.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane