statystyki

O zwolnieniu z VAT decyduje pierwsze zasiedlenie

autor: Magdalena Majkowska29.07.2019, 08:45; Aktualizacja: 29.07.2019, 11:12
Dyrektor KIS dodał, że podatnik może zrezygnować ze zwolnienia i wybrać opodatkowanie dostawy nieruchomości

Dyrektor KIS dodał, że podatnik może zrezygnować ze zwolnienia i wybrać opodatkowanie dostawy nieruchomościźródło: ShutterStock

Jeśli po dokonanych ulepszeniach lokalu, wynoszących co najmniej 30 proc. wartości początkowej, był on nadal wynajmowany przez co najmniej dwa lata, jego sprzedaż jest zwolniona z VAT – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).

Pytanie zadał podatnik VAT, który chce sprzedać lokal użytkowy kupiony w 2010 r. (transakcja zwolniona z VAT). Lokal od początku przeznaczony był pod wynajem i z takim zamiarem kupił go podatnik. Nieruchomość była wynajmowana aż do grudnia 2018 r. przez spółkę kapitałową, w której podatnik jest większościowym udziałowcem. Najemca w latach 2013–2014 dokonał modernizacji lokalu przewyższającej 30 proc. jego wartości początkowej. Teraz zamierza sprzedać nieruchomość. Uważa, że powinien doliczyć do kwoty netto podatek VAT. Nie zgodził się z tym dyrektor KIS.

Uznał, że sprzedaż lokalu użytkowego, który był wykorzystywany do świadczenia usług najmu, stanowić będzie dostawę dokonaną w ramach działalności gospodarczej, objętą VAT. W ocenie fiskusa, korzysta ona jednak ze zwolnienia z opodatkowania. Zgodnie bowiem z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części z wyjątkiem, gdy:


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane