statystyki

O zwolnieniu z VAT decyduje pierwsze zasiedlenie

autor: Magdalena Majkowska29.07.2019, 08:45; Aktualizacja: 29.07.2019, 11:12
Dyrektor KIS dodał, że podatnik może zrezygnować ze zwolnienia i wybrać opodatkowanie dostawy nieruchomości

Dyrektor KIS dodał, że podatnik może zrezygnować ze zwolnienia i wybrać opodatkowanie dostawy nieruchomościźródło: ShutterStock

Jeśli po dokonanych ulepszeniach lokalu, wynoszących co najmniej 30 proc. wartości początkowej, był on nadal wynajmowany przez co najmniej dwa lata, jego sprzedaż jest zwolniona z VAT – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).

Pytanie zadał podatnik VAT, który chce sprzedać lokal użytkowy kupiony w 2010 r. (transakcja zwolniona z VAT). Lokal od początku przeznaczony był pod wynajem i z takim zamiarem kupił go podatnik. Nieruchomość była wynajmowana aż do grudnia 2018 r. przez spółkę kapitałową, w której podatnik jest większościowym udziałowcem. Najemca w latach 2013–2014 dokonał modernizacji lokalu przewyższającej 30 proc. jego wartości początkowej. Teraz zamierza sprzedać nieruchomość. Uważa, że powinien doliczyć do kwoty netto podatek VAT. Nie zgodził się z tym dyrektor KIS.

Uznał, że sprzedaż lokalu użytkowego, który był wykorzystywany do świadczenia usług najmu, stanowić będzie dostawę dokonaną w ramach działalności gospodarczej, objętą VAT. W ocenie fiskusa, korzysta ona jednak ze zwolnienia z opodatkowania. Zgodnie bowiem z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części z wyjątkiem, gdy:


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane