Kojarzenie stron to za mało do zwolnienia z VAT

autor: Łukasz Zalewski10.07.2019, 07:36; Aktualizacja: 10.07.2019, 07:55
Spółka uważała, że czynności świadczone przez operatora na jej rzecz będą usługami pośrednictwa finansowego w zakresie długów i przez to będą zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT.

Spółka uważała, że czynności świadczone przez operatora na jej rzecz będą usługami pośrednictwa finansowego w zakresie długów i przez to będą zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT.źródło: ShutterStock

Jeśli w wyniku działań pośrednika finansowego nie dochodzi do zawarcia umowy między pożyczkodawcą i inwestorem chętnym do zakupu wierzytelności z tytułu pożyczki, to nie jest to usługa pośrednictwa finansowego – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o spółkę, która oferuje pożyczki konsumentom, a nie wyklucza rozszerzenia oferty również o pożyczki dla przedsiębiorców. Spółka zamierzała nawiązać współpracę z łotewskim operatorem, który prowadzi internetową platformę pozwalającą inwestorom na zakup wierzytelności.

Po nawiązaniu przez spółkę współpracy z operatorem, na jego platformie byłyby oferowane także wierzytelności spółki z tytułu udzielonych pożyczek. Jeśli znalazłby się chętny, gotów zainwestować w te wierzytelności, to umowy cesji wierzytelności nie podpisywałaby z nim spółka, tylko operator. Spółkę natomiast łączyłaby z operatorem odrębna umowa cesji.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane