Fiskus nadal żąda CIT od majątku polikwidacyjnego

autor: Łukasz Zalewski10.07.2019, 07:36; Aktualizacja: 10.07.2019, 07:50
Spółka wygrała w sądach obu instancji. Zarówno WSA w Warszawie, jak i Naczelny Sąd Administracyjny orzekły, że przekazanie wspólnikom składników majątku likwidowanej spółki nie jest objęte zakresem art. 14a ust. 1 ustawy o CIT.

Spółka wygrała w sądach obu instancji. Zarówno WSA w Warszawie, jak i Naczelny Sąd Administracyjny orzekły, że przekazanie wspólnikom składników majątku likwidowanej spółki nie jest objęte zakresem art. 14a ust. 1 ustawy o CIT.źródło: ShutterStock

Przekazanie wspólnikom majątku likwidowanej spółki kapitałowej nie jest dla niej przychodem – potwierdził po raz kolejny NSA. Mimo utrwalonej już linii orzeczniczej, organy podatkowe nie wycofują skarg kasacyjnych w tego typu sprawach.

Spory dotyczą tego, czy wydanie udziałowcom majątku likwidowanej spółki kapitałowej, już po zaspokojeniu wierzycieli, a przed wykreśleniem jej z rejestru, powoduje po jej stronie powstanie przychodu i obowiązek zapłaty CIT. W tej sprawie chodziło o majątek w postaci udziałów, akcji, papierów wartościowych, certyfikatów inwestycyjnych, jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, nieruchomości i środków trwałych.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane