Fiskus nadal żąda CIT od majątku polikwidacyjnego

autor: Łukasz Zalewski10.07.2019, 07:36; Aktualizacja: 10.07.2019, 07:50
Spółka wygrała w sądach obu instancji. Zarówno WSA w Warszawie, jak i Naczelny Sąd Administracyjny orzekły, że przekazanie wspólnikom składników majątku likwidowanej spółki nie jest objęte zakresem art. 14a ust. 1 ustawy o CIT.

Spółka wygrała w sądach obu instancji. Zarówno WSA w Warszawie, jak i Naczelny Sąd Administracyjny orzekły, że przekazanie wspólnikom składników majątku likwidowanej spółki nie jest objęte zakresem art. 14a ust. 1 ustawy o CIT.źródło: ShutterStock

Przekazanie wspólnikom majątku likwidowanej spółki kapitałowej nie jest dla niej przychodem – potwierdził po raz kolejny NSA. Mimo utrwalonej już linii orzeczniczej, organy podatkowe nie wycofują skarg kasacyjnych w tego typu sprawach.

Spory dotyczą tego, czy wydanie udziałowcom majątku likwidowanej spółki kapitałowej, już po zaspokojeniu wierzycieli, a przed wykreśleniem jej z rejestru, powoduje po jej stronie powstanie przychodu i obowiązek zapłaty CIT. W tej sprawie chodziło o majątek w postaci udziałów, akcji, papierów wartościowych, certyfikatów inwestycyjnych, jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, nieruchomości i środków trwałych.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane