statystyki

Aktywa zlikwidowanej spółdzielni są przysporzeniem

autor: Łukasz Zalewski02.10.2018, 19:00
Jest różnica między przychodem z udziału w spółdzielni a otrzymaniem majątku w wyniku jej likwidacji.

Jest różnica między przychodem z udziału w spółdzielni a otrzymaniem majątku w wyniku jej likwidacji.źródło: ShutterStock

Majątek otrzymany przez członka rolniczej spółdzielni w związku z jej likwidacją jest dla otrzymującego przychodem z kapitałów pieniężnych, od którego trzeba zapłacić PIT – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła rolniczej spółdzielni produkcyjnej, która powstała w 1979 r., przejmując w użytkowanie na czas nieokreślony ok. 40 ha gruntów Skarbu Państwa. Potem wykupiła je od państwa. Cały czas była płatnikiem podatku rolnego.

W 1989 r. doszło zaś do zmiany gminnego planu zagospodarowania przestrzennego i część gruntów spółdzielni została przeznaczona pod budownictwo mieszkalne. Natomiast walne zgromadzenie członków spółdzielni postanowiło ją zlikwidować. Zanim do tego doszło, działki zostały podzielone, część została sprzedana, a część pieniędzy ze sprzedaży została przekazana członkom jako zaliczki na poczet podziału majątku likwidowanej spółdzielni. Od tych zaliczek został potrącony i odprowadzony do urzędu skarbowego PIT.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane