statystyki

Jak zaksięgować zaległości podatkowe za lata ubiegłe?

autor: Aneta Szwęch08.07.2019, 11:40; Aktualizacja: 08.07.2019, 12:01
podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

W celu ujęcia w księgach rachunkowych zaległości podatkowej za lata ubiegłe wraz z należnymi odsetkami za zwłokę należy posłużyć się art. 54 ustawy o rachunkowościźródło: ShutterStock

    W jaki sposób zewidencjonować odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela?

    Co w związku z dofinansowaniem kolonii dla dzieci pracowników należy zapisać w księgach?

    Jak zaksięgować zaległości podatkowe za lata ubiegłe?

Spółka ma samochód osobowy, będący jej środkiem trwałym. Dla celów VAT pojazd jest wykorzystywany w sposób mieszany (50 proc. odliczenia). Auto jest objęte dobrowolnym ubezpieczeniem AC. W czerwcu uległo wypadkowi, wobec czego firma ubezpieczeniowa przyznała odszkodowanie. Ubezpieczyciel przekazał odszkodowanie za naprawę bezpośrednio na rachunek bankowy warsztatu samochodowego, który dokonał tej naprawy. Jak ująć w księgach rachunkowych spółki te zdarzenia?

Przyznanie spółce odszkodowania, które wynika z otrzymanej decyzji w tej sprawie, skutkuje zaliczeniem jego wartości do pozostałych przychodów operacyjnych. Z kolei wydatki poniesione na naprawę auta zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. g ustawy o rachunkowości. Są to bowiem przychody i koszty związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki. Zgodnie z zasadą memoriału zdarzenia te ujmuje się w księgach rachunkowych okresu, którego dotyczą, niezależnie od terminu ich zapłaty. Przy czym o momencie ujęcia w księgach rachunkowych przychodu z tytułu odszkodowania decyduje data otrzymania decyzji, o momencie ujęcia kosztów naprawy zaś – data wykonania usługi.

Jeżeli spółka odlicza VAT od wydatków związanych z uszkodzonym samochodem osobowym jedynie w 50 proc., co wynika z art. 86a ust. 1 i ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT, to firma ubezpieczeniowa przyznaje odszkodowanie do wysokości wartości netto faktury za naprawę auta powiększonej o część podatku VAT, która na podstawie przepisów ustawy o VAT nie podlega odliczeniu.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane