statystyki

Jak zaksięgować zaległości podatkowe za lata ubiegłe?

autor: Aneta Szwęch08.07.2019, 11:40; Aktualizacja: 08.07.2019, 12:01
podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

W celu ujęcia w księgach rachunkowych zaległości podatkowej za lata ubiegłe wraz z należnymi odsetkami za zwłokę należy posłużyć się art. 54 ustawy o rachunkowościźródło: ShutterStock

    W jaki sposób zewidencjonować odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela?

    Co w związku z dofinansowaniem kolonii dla dzieci pracowników należy zapisać w księgach?

    Jak zaksięgować zaległości podatkowe za lata ubiegłe?

Spółka ma samochód osobowy, będący jej środkiem trwałym. Dla celów VAT pojazd jest wykorzystywany w sposób mieszany (50 proc. odliczenia). Auto jest objęte dobrowolnym ubezpieczeniem AC. W czerwcu uległo wypadkowi, wobec czego firma ubezpieczeniowa przyznała odszkodowanie. Ubezpieczyciel przekazał odszkodowanie za naprawę bezpośrednio na rachunek bankowy warsztatu samochodowego, który dokonał tej naprawy. Jak ująć w księgach rachunkowych spółki te zdarzenia?

Przyznanie spółce odszkodowania, które wynika z otrzymanej decyzji w tej sprawie, skutkuje zaliczeniem jego wartości do pozostałych przychodów operacyjnych. Z kolei wydatki poniesione na naprawę auta zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. g ustawy o rachunkowości. Są to bowiem przychody i koszty związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki. Zgodnie z zasadą memoriału zdarzenia te ujmuje się w księgach rachunkowych okresu, którego dotyczą, niezależnie od terminu ich zapłaty. Przy czym o momencie ujęcia w księgach rachunkowych przychodu z tytułu odszkodowania decyduje data otrzymania decyzji, o momencie ujęcia kosztów naprawy zaś – data wykonania usługi.

Jeżeli spółka odlicza VAT od wydatków związanych z uszkodzonym samochodem osobowym jedynie w 50 proc., co wynika z art. 86a ust. 1 i ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT, to firma ubezpieczeniowa przyznaje odszkodowanie do wysokości wartości netto faktury za naprawę auta powiększonej o część podatku VAT, która na podstawie przepisów ustawy o VAT nie podlega odliczeniu.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane