Od przychodów można odliczyć wydatek związany z zawarciem umowy najmu, a nie karę umowną za odstąpienie od niej – orzekł NSA.
Sprawa dotyczyła spółki, której zarząd – w związku z planami rozwoju – postanowił wynająć nieruchomość od inwestora. Ten miał ją kupić i przystosować do wymagań najemcy. Spółka zobowiązała się, że będzie wynajmować nieruchomości przez co najmniej 5 lat. Zawarła z inwestorem umowę przedwstępną, w której zobowiązała się do zapłaty kary (4 mln zł), gdyby nie doszło do podpisania umowy najmu. Potem jej plany się zmieniły, bo ze spółki odszedł udziałowiec, który był inicjatorem rozszerzenia działalności. Pozostali uznali, że wynajem będzie nieopłacalny. Odmówili jednak zapłaty kary umownej. Inwestor wniósł pozew do sądu i ostatecznie niedoszły najemca musiał mu wypłacić 4 mln zł tytułem kary.
Spółka chciała zaliczyć tę kwotę do kosztów uzyskania przychodów. Przekonywała, że rezygnacja z realizacji planów wynajmu leżała w jej interesie, bo dzięki temu mogła dalej prowadzić działalność. Decyzja o rezygnacji służyła więc zabezpieczeniu i zachowaniu źródła przychodów.