statystyki

Wydatki na ściągnięcie długu bez prawa do potrącenia VAT

autor: Patrycja Dudek24.06.2019, 19:00
Dyrektor poznańskiej izby uznał więc, że fundusz nie może odliczyć VAT naliczonego przez kancelarię za pomoc przy egzekwowaniu wierzytelności.

Dyrektor poznańskiej izby uznał więc, że fundusz nie może odliczyć VAT naliczonego przez kancelarię za pomoc przy egzekwowaniu wierzytelności.źródło: ShutterStock

Nie można odliczyć podatku naliczonego od usług kancelarii prawnej, która pomaga windykować skupione wierzytelności – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o fundusz kapitałowy, który skupuje wierzytelności po cenie niższej niż ich wartość nominalna, a potem windykuje je na własną rękę. Pomaga mu w tym kancelaria prawnicza.

Fundusz uważał, że ma prawo odliczyć podatek naliczony przez kancelarię. Tłumaczył, że skupywane przez niego wierzytelności są związane ze szkodami komunikacyjnymi, a konkretnie z wynajęciem przez poszkodowanych pojazdów zastępczych. Źródłem tych wierzytelności jest więc usługa najmu pojazdów, od której jest odprowadzany VAT do urzędu skarbowego.

Argumentował, że pierwotnie możliwość odliczenia VAT ma poszkodowany, ale wskutek cesji wierzytelności (przysługujących względem towarzystwa ubezpieczeniowego) uprawnienie do odliczenia podatku powinno przechodzić – wraz z samą wierzytelnością – na jej nabywcę.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Czarko(2019-06-29 01:12) Zgłoś naruszenie 00

    Cóż, super to jest robić interesy ze słownymi kupcami, z firmami które mają pokrycie na to co zamawiają. Ja się wiele razy sparzyłem - obecnie prowadzenie firmy bez pomocy MK-Finanse i ich windykacji to by był dramat.

    Odpowiedz
  • dfsds5345(2019-06-24 19:50) Zgłoś naruszenie 00

    3Bardzo proszę o pomoc. Wystarczy udostępnienie : sites.social/andrzej2

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane