statystyki

Wynajmujący ma przychód, gdy sam płaci za media

autor: Mariusz Szulc19.06.2019, 06:57; Aktualizacja: 19.06.2019, 07:33
Chodziło o kobietę, która planowała wynająć swoje mieszkanie.

Chodziło o kobietę, która planowała wynająć swoje mieszkanie.źródło: ShutterStock

Jeśli z umowy najmu wynika, że opłaty za wodę, gaz lub prąd ponosi wynajmujący, to powinien on uiścić PIT od kwot, które otrzymał na ten cel od najemcy – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodziło o kobietę, która planowała wynająć swoje mieszkanie. Co miesiąc z tego tytułu wpływałoby na jej konto 2 tys. zł. W tej kwocie znalazłby się zarówno czynsz najmu (1,6 tys. zł), jak i zaliczka na opłaty za media (400 zł). Z umowy wynikałoby też, że odpowiedzialność za opłacanie mediów (np. prądu, wody, gazu, dostępu do internetu) spoczywa na wynajmującej.

Kobieta chciała rozliczać się z fiskusem w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, według stawki 8,5 proc. stawki (12,5 proc. po przekroczeniu rocznego limitu 100 tys. zł). Sądziła, że jako przychód powinna wykazać jedynie kwotę czynszu. Uważała, że zaliczki na media, mimo że wpływają na jej konto, to nie są jej przychodem. Można je uznać raczej za zwrot kosztów eksploatacji mieszkania przez najemcę – argumentowała.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • prawnik1(2019-06-19 10:17) Zgłoś naruszenie 30

    A wystarczyło aby w umowie wpisać, że koszty mediów ponosi najemca i upoważnia wynajmującego do ich zapłaty przekazując mu równowartość na ten cel.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane