statystyki

Jak trzeba zaklasyfikować umowy najmu

autor: Marcin Nagórek29.06.2019, 08:30
Mamy dochody z najmu lokali użytkowych i mieszkalnych. Jak je prawidłowo zaklasyfikować (dział, rozdział) w urzędzie gminy?

Mamy dochody z najmu lokali użytkowych i mieszkalnych. Jak je prawidłowo zaklasyfikować (dział, rozdział) w urzędzie gminy?źródło: ShutterStock

Mamy dochody z najmu lokali użytkowych i mieszkalnych. Jak je prawidłowo zaklasyfikować (dział, rozdział) w urzędzie gminy?

Najem należy do stosunków cywilnoprawnych określonych w art. 659 i następnych kodeksu cywilnego. Z ww. przepisu wynika z kolei, że przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Zatem element czynszu jest istotą umowy najmu, stanowiąc zarazem dochód budżetu gminy. Czynsz najmu stanowi więc dochód gminy. Na uwagę zasługuje również okoliczność, że zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami – z zastrzeżeniem wyjątków wynikających z ustaw – nieruchomości mogą być przedmiotem obrotu. W szczególności nieruchomości mogą być przedmiotem sprzedaży, zamiany i zrzeczenia się, oddania w użytkowanie wieczyste, najem lub dzierżawę, użyczenia, oddania w trwały zarząd, a także mogą być obciążane ograniczonymi prawami rzeczowymi, wnoszone jako wkłady niepieniężne (aporty) do spółek, przekazywane jako wyposażenie tworzonych przedsiębiorstw państwowych oraz jako majątek tworzonych fundacji. Z ww. regulacjami koreluje art. 25 ust. 1–2 ww. ustawy, gdzie postanowiono, że gminnym zasobem nieruchomości gospodaruje wójt, burmistrz albo prezydent miasta.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane