Nie każdy poprowadzi biuro rachunkowe. Certyfikaty dla księgowych wracają

autor: Agnieszka Pokojska12.06.2019, 07:13; Aktualizacja: 12.06.2019, 09:49
finanse, księgowość

Na razie Ministerstwo Finansów mówi jedynie o ogólnej koncepcji zmian.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowym systemem certyfikacji zawodu księgowego. Chce też wprowadzić obowiązek dokształcania. O takich planach poinformowała redakcję DGP Joanna Dadacz, dyrektor departamentu rachunkowości i rewizji finansowej w Ministerstwie Finansów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (23)

 • Biznes(2019-06-12 09:13) Zgłoś naruszenie 448

  to oczywiste, że "profesorowie" wspierają dodatkowe ograniczenia. Dzięki temu mają szansę, że nie wylądują na bezrobociu, tylko będą mieli "kogo szkolić".

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • pisputa(2019-06-12 09:23) Zgłoś naruszenie 367

  Powinna byc wymagana koncesja jak dla paliw i opinia ksiedza proboszcza. Wtedy beda sami wyborowi ksiegowi.

  Odpowiedz
 • K(2019-06-12 20:21) Zgłoś naruszenie 261

  Od wielu lat prowadzę własne biuro rachunkowe, mam certyfikat MF, szkole się i uzupełniam wiedzę na bieżąco, moi klienci jak do tej pory nie mieli problemów podczas kontroli. Mimo to planowane zmiany to lekka przesada: lista instytucji szkolących, zrzeszenia i niewiadomo co jeszcze. Po tych zmianach ceny usług księgowych pójdą w górę, spowoduje to że księgowa będzie luksusem dla małych firm. Mali przedsiębiorcy sami zaczyna się rozliczać a to jest dobry kąsek dla US. Więcej błędów równa się więcej kasy dla budżetu. Jestem przeciwna tej zmianie

  Odpowiedz
 • chrześcijanski demokrata(2019-06-12 11:18) Zgłoś naruszenie 255

  im więcej certyfikatów tym więcej socjalizmu

  Odpowiedz
 • j.(2019-06-12 16:54) Zgłoś naruszenie 242

  To nie jest dobry kierunek. Tak się składa, że posiadam taki certyfikat, ale ponieważ od lat nie pracuję, jako księgowy, bez bicia się przyznaję, że nie byłbym w tej chwili w stanie świadczyć tego typu usług. Jest z kolei sporo osób, które posiadają odpowiednie kompetencje, ale nie mają tego certyfikatu. Pamiętam też, że egzamin, który kiedyś zdawałem na ten certyfikat (w Ośrodku w Otwocku), daleki był od życia, to znaczy, że zdanie tego egzaminu wcale nie świadczyło o tym, że ktoś jest dostatecznie przygotowany do tego trudnego zawodu. Ja go zdałem bez problemu, bo wtedy jeszcze byłem nieźle w temacie, ale uważam, że po prostu nie był trudny, bo w praktyce księgowy musi się mierzyć ze znacznie trudniejszymi problemami od tych, którym trzeba było sprostać na egzaminie. To po prostu powinien weryfikować rynek i tyle, a nie posiadanie jakiegoś certyfikatu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Todzia(2019-06-12 08:49) Zgłoś naruszenie 222

  Ten pomysł to do datkowe opłaty dla ciężko pracujących ksiegowych !! A P.. Dadacz prowadziła kiedy księgi firmom i co ona potrafi ?

  Odpowiedz
 • B. Nauczyciel(2019-06-12 12:51) Zgłoś naruszenie 203

  Czy wszyscy pisole są chorzy psychicznie

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • stef(2019-06-13 01:47) Zgłoś naruszenie 160

  Powrót do starego nie wróży nic dobrego .Ktoś ma silne "plecy" w MF. Czy to nie czasem ci, którzy będą szkolić oraz KIDP

  Odpowiedz
 • mały(2019-06-12 09:34) Zgłoś naruszenie 157

  Dla małych i średnich firm księgowi nie są potrzebni.Rozbudować JPK i wszystkie dane do wyliczenia podatków będzie miał Urząd Skarbowy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Anja(2019-06-16 10:24) Zgłoś naruszenie 132

  Nie posiadam certyfikatu, ale ponad 12letnie doświadczenie. Nieustannie podnoszę swoje kwalifikacje, szkolę również personel, współpracuję z prawnikami i doradcą podatkowym. Po deregulacji dostałam możliwość prowadzenia własnego biura. Moi klienci nie narzekają. Obsługiwane przeze mnie kontrole również nie stwierdziły uchybień. Obsługuje klientów, którzy zmieniają biura. Od zawsze zdarzały się błędy -nie zauważyłam aby ich ilość drastycznie urosła. Moim zdaniem lepszym pomysłem byłoby wprowadzenie obligatoryjnych szkoleń. Trzeba się bardzo natrudzić żeby nadążyć za nieustannymi zmianami. Obecny rząd nie wie, co to, dobre praktyki legislacyjne, to bardzo przykre.

  Odpowiedz
 • Zosieńska(2019-06-17 12:16) Zgłoś naruszenie 130

  Pani dyrektor departamentu rachunkowości i rewizji finansowej w MF wykładała na UW na studiach podyplomowych w czasach kiedy były wydawane certyfikaty MF na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Od czasu deregulacji nie ma co robić na UW i jak widać marzy o tym żeby tam wrócić i dalej prowadzić nudne wykłady i wyświetlać swoje slajdy. Rynek księgowych na pewno nie stracił na braku certyfikacji :)) Ten artykuł to stek bzdur, nie zgodzę się z tym, że jest słaba jakość usług od czasów deregulacji, chyba wręcz przeciwnie!!

  Odpowiedz
 • Księgowa(2019-06-12 20:10) Zgłoś naruszenie 1010

  A ja się zgadzam z tym projektem. Pracowałam w biurze, w ktorym właścicielka nie miała bladego pojęcia o poprawnym księgowaniu, zatrudniała stażystki z urzędu pracy i kazała prowadzić księgi "tak jak było wcześniej" (przykład: wpływy ze składek członkowskich przez lata księgowane byly na kontach zespołu"8"). Rotacja pracowników była duża, w związku z czym poziom świadczonych usług był mniej niż niedostateczny. Od momentu wprowadzenia JPK zaczęły wychodzić błędy, pojawiły się kontrole i kary nakładane na podatników, a właścicielka zwalała winę na procownice, które właściwie to przyszły się uczyćj zawodu. ☺️TAK dla certyfikacji i TAK dla szkoleń z koniecznością zaliczenia chociażby jakiegoś testu i rozwiązania jakiegoś zadania odzwierciedlającego codzienność.

  Odpowiedz
 • Kika0305(2019-06-12 21:56) Zgłoś naruszenie 90

  W dzisiejszych czasach, gdzie zmiana w podatkach goni zmianę, gdzie przepisy są nieścisłe, a objaśnienia MF są ( o ile w ogóle są) bardzo ogólne, nie wyobrażam sobie pracy w księgowości zupełnie bez żadnych szkoleń. Co do . certyfikacji to nie mam zdania. Choć patrząc na sposób w jaki można było uzyskać certyfikat MF, to porażka. Certyfikat nie zawsze równał się z kompetencjami. Nie mówię tutaj o zdawanym egzaminie. Wówczas najwięcej zyskały państwowe uczelnie wyższe, które oferowały studia podyplomowe z rachunkowości czy podatków. Licencjat, sum, czy podyplomowka na uniwersytecie ekonomicznym plus staż i zaświadczenie o niekaralności= certyfikat bez egzaminu w MF.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ry(2019-06-12 07:43) Zgłoś naruszenie 90

  Księgowa z naszej wspólnoty powinna mieć odebraną licencję. Wypłacała ryczałty dla członków zarządu bez uchwały. Wypłaty ukrywała w pozostałych kosztach. Na żadnej rozprawie się nie pojawiła. Otrzymaliśmy sygnał, że sprzedała mieszkanie i zniknęła, Podobnie jak jeden członek zarządu już sprzedał lokal i zniknął, a kolejny wziął zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami i też zamierza się wyprowadzić. Zanim Sąd zrobi krok już wszyscy znikną, a ochrona danych osobowych i przedawnienie skutecznie spowoduje uniknąć odpowiedzialności.

  Odpowiedz
 • doradca podatkowy(2019-06-12 21:59) Zgłoś naruszenie 715

  Działalność gospodarczą prowadzę od 1987r. Świadczę usługi doradztwa podatkowego i usługi księgowe od 1992r. Potwierdzam, iż jakość usług biur rachunkowych po deregulacji spadła. Przychodzą do mojego biura podatnicy z innych biur, ale dopiero jak mają kłopoty. Często właściciel biura nie ma pojęcia o rachunkowości, więc nie może sprawdzić jaka jest jakość pracy swojego pracownika. Ceny usług wcale nie muszą wzrosnąć. Jeżeli zmniejszy się ilość biur rachunkowych, to zwiększy się zatrudnienie w pozostałych biurach. Poprzez zwiększenie obrotów, zwiększy się dochód.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Katarzyna(2019-07-12 21:51) Zgłoś naruszenie 41

  Wzrost cen za usługi księgowe dotknie wszystkich przedsiębiorców. Nie każdego będzie stać na zapłacenie wysokiej ceny. Obsługuję wiele małych przedsiębiorców, którzy mają do zaksięgowania proste operacje i nie będą chcieli przyjąć podwyżki. O małych przedsiębiorcach jednak nikt nie myśli a szkoda!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane