statystyki

Fiskus rozwiewa wątpliwości co do ubezpieczenia auta

autor: Agnieszka Pokojska03.06.2019, 07:33; Aktualizacja: 03.06.2019, 20:57
Inaczej jest natomiast w przypadku samochodów osobowych, które są własnością podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, niebędących składnikiem majątku związanego z tym biznesem.

Inaczej jest natomiast w przypadku samochodów osobowych, które są własnością podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, niebędących składnikiem majątku związanego z tym biznesem.źródło: ShutterStock

Od przychodu można odliczyć 100 proc. składek na OC i ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Limitem 150 tys. zł objęte są tylko wydatki na dobrowolne AC samochodu.

Potwierdza to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w niedawno wydanej interpretacji. Podatnicy nadal mają wątpliwości, jak rozliczyć ten wydatek w kosztach uzyskania przychodów, mimo że nowe zasady w tym zakresie obowiązują od prawie pięciu miesięcy, tj. od początku 2019 r. Wówczas bowiem oprócz tego, że został podwyższony limit wartości auta, do wysokości którego można odliczać odpisy amortyzacyjne, to wprowadzono też limit składek na ubezpieczenie pojazdu. Oba limity zostały ustalone na poziomie kwoty 150 tys. zł.

Bez ograniczenia procentowego

Co więcej, zmieniły się zasady rozliczania kosztów związanych z używaniem pojazdu. Obecnie 100 proc. mogą potrącić tylko ci podatnicy, którzy wykorzystują samochody tylko do działalności gospodarczej i prowadzą ewidencję, taką jak dla celów odliczania 100 proc. VAT. Pozostali przedsiębiorcy, którzy korzystają ze służbowych aut również prywatnie, tj. do celów mieszanych, mogą zaliczyć do kosztów podatkowych tylko 75 proc. wydatków. Nie dotyczy to jednak ubezpieczeń. Mimo że wydatki na ten cel są związane z samochodami, trudno bowiem uznać je za koszty ich używania. [opinia eksperta] Potwierdziło to też Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP, o czym pisaliśmy w artykule „W koszty można zaliczyć całą polisę OC i część AC” (DGP nr 2/2019).

Podatnicy pytają...


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane