statystyki

Kłopotliwy PIT od noclegów. Trzeba jak najszybciej ujednolicić wykładnię przepisów [WYWIAD]

autor: Patrycja Dudek28.05.2019, 06:13; Aktualizacja: 28.05.2019, 06:22
"Linia orzecznicza dotycząca podróży zleceniobiorców do miejsca pracy ukształtuje się, gdy do NSA trafią kolejne sprawy"

"Linia orzecznicza dotycząca podróży zleceniobiorców do miejsca pracy ukształtuje się, gdy do NSA trafią kolejne sprawy"źródło: ShutterStock

- Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie godziwego wynagrodzenia, za które pracownik sam będzie mógł sobie wynająć nocleg - mówi Sędzia Jan Rudowski dla DGP.

W przełomowym wyroku NSA (sygn. akt II FSK 799/18), którego był pan sprawozdawcą, sąd opowiedział się za tym, by oddelegowani pracownicy płacili PIT od nadwyżki ponad 500 zł miesięcznie. Dlaczego? Przecież wcześniejsze orzecznictwo NSA było inne.

Wydając ten wyrok, wzięliśmy pod uwagę orzecznictwo Sądu Najwyższego dotyczące podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, w tym zwłaszcza uchwałę z 10 grudnia 2015 r. (sygn. III UZP 14/15). SN zaprezentował w niej przekonujący wywód, że zapewnienie kwatery oddelegowanemu nie leży wyłącznie w interesie pracodawcy i że obowiązkiem zatrudniającego wynikającym z przepisów prawa pracy jest zapewnienie godziwego wynagrodzenia, a nie noclegu. Tym samym SN uznał, że wydatki pracodawców związane z kosztem noclegów powinny być wliczane do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Trzeba przy tym zwrócić uwagę, że przychód, na temat którego wypowiadał się SN (ze stosunku pracy), jest tym samym przychodem, o którym mowa w ustawie o PIT. Uznaliśmy więc, że zasada powinna być identyczna.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Tobby(2019-05-28 13:44) Zgłoś naruszenie 00

    Problem w oskladkowaniu nawet tych 500 zł.

    Odpowiedz
  • delegat(2019-05-29 14:00) Zgłoś naruszenie 00

    Problem w tym, że firmy kombinują na tym oddelegowaniu, zamiast delegacji pracowniczej. Rozliczcie jak delegację pracę pracownika poza miejscem wykonywania pracy ... tam jest kwota na nocleg, wyżywienie ... w przypadku delegacji zagranicznej nawet dosc rozsądna np ~40 EUR/dzien i do tego ok 100-180 EUR za nocleg ... (ryczałt (czyli bez kwitków) to 25% limitu .. 25-45EUR) kwoty ponizej limitu nie sa przychodem do oskładkowania ... Tylko mały problem ... pracownik nie bedzie tani ... a tylko tym wykrywają Janusz biznesu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane