statystyki

VAT od budowy drogi zostaje w budżecie

autor: Patrycja Dudek28.05.2019, 06:03; Aktualizacja: 28.05.2019, 06:10
Spór w tej sprawie toczyła gmina, która zrealizowała inwestycję polegającą na budowie drogi dojazdowej (wraz z oświetleniem) do dwóch osiedli.

Spór w tej sprawie toczyła gmina, która zrealizowała inwestycję polegającą na budowie drogi dojazdowej (wraz z oświetleniem) do dwóch osiedli.źródło: ShutterStock

Jeśli droga jest publiczna, gmina może zapomnieć o odliczeniu podatku naliczonego nawet wtedy, gdy budowała ją tylko po to, żeby zwiększyć cenę sprzedaży działek – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Spór w tej sprawie toczyła gmina, która zrealizowała inwestycję polegającą na budowie drogi dojazdowej (wraz z oświetleniem) do dwóch osiedli. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że chodziło o skomunikowanie gruntów, a tym samym zwiększenie ich ceny. Podkreśliła, że tylko dlatego podjęła się tej inwestycji. Uważała, że skoro budowa drogi miała związek ze sprzedażą (opodatkowaną VAT), wolno jej odliczyć cały podatek naliczony przy realizacji inwestycji. Zaznaczała, że kompetencje gminy jako organu władzy i gminy jako podatnika VAT często na siebie nachodzą, ale – jak przekonywała – w tej konkretnej sprawie jest oczywiste, że budowa drogi służyła czynnościom opodatkowanym.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał jednak, że gmina nie budowała drogi na podstawie umów cywilnoprawnych z nabywcami działek, tylko jako organ władzy publicznej. Podkreślił, że skomunikowanie tych gruntów z resztą miasta w gruncie rzeczy służy dobru ogółu. To, że pośrednio przysłużyło się to czynnościom opodatkowanym, nie oznacza, że gmina może odliczyć VAT.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane