Czy można wystawiać fakturę na żądanie nabywcy bez zwrotu paragonu? [PORADNIA PODATKOWA]

autor: Tomasz Krywan27.05.2019, 10:39; Aktualizacja: 27.05.2019, 10:39
Kiedy podatek u źródła jest podstawą opodatkowania importu usług Czy można wystawiać fakturę na żądanie nabywcy bez zwrotu paragonu? Jak można odliczyć VAT z faktur prognozowych?

Kiedy podatek u źródła jest podstawą opodatkowania importu usług Czy można wystawiać fakturę na żądanie nabywcy bez zwrotu paragonu? Jak można odliczyć VAT z faktur prognozowych?źródło: ShutterStock

Kiedy podatek u źródła jest podstawą opodatkowania importu usług? Czy można wystawiać fakturę na żądanie nabywcy bez zwrotu paragonu? Jak można odliczyć VAT z faktur prognozowych?

Podatnik kupił w Stanach Zjednoczonych szablon strony internetowej. W związku z brakiem możliwości potrącenia podatku u źródła pokrył jego koszt z własnych środków. Czy rozpoznając import usług, podatnik powinien uwzględnić tę kwotę w podstawie opodatkowania?

Podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej (zob. art. 29a ust. 1 ustawy o VAT). Dotyczy to również importu usług (z nieistotnym w omawianej sytuacji zastrzeżeniem art. 30c ust. 1 ustawy o VAT).

W świetle powyższego nie ulega wątpliwości, że podatek u źródła stanowi element podstawy opodatkowania VAT, jeżeli jest potrącany z ustalonej z kontrahentem kwoty zapłaty. Istnieją natomiast wątpliwości w sytuacji, gdy ustalona z kontrahentem kwota zapłaty zostaje mu przekazana w całości, a nabywca towarów lub usług dodatkowo ponosi koszt podatku u źródła z własnych środków.

Według mnie w przypadkach takich podatek u źródła nie stanowi elementu podstawy opodatkowania VAT. Uważam bowiem, że kwoty, o których mowa w art. 29a ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT, stanowią element podstawy opodatkowania tylko wtedy, gdy stanowią element zapłaty, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej. W przypadkach, o których mowa, warunek ten nie jest spełniony.

Odmienne stanowisko w tej kwestii zajął jednak dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 31 marca 2015 r. (nr IPPP3/4512-72/15-4/JF). Organ podatkowy uznał w niej za prawidłowe stanowisko spółki, że „jeśli Spółka dokona zapłaty zryczałtowanego podatku od należności wypłacanych na rzecz X., wartość zapłaconego podatku powinna zostać uwzględniona w podstawie opodatkowania w imporcie usług”.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane