statystyki

Do umów wspólnego przedsięwzięcia mogą być stosowane różne limity

autor: Radosław Kowalski27.05.2019, 09:18; Aktualizacja: 27.05.2019, 09:18
Podatnicy mogą mieć kłopot z określeniem, jaki próg dokumentacyjny będzie właściwy dla umów konsorcjum i innych o podobnym charakterze. Obecne przepisy dotyczące cen transferowych nie przewidują bowiem odrębnych regulacji dotyczących takich transakcji.

Podatnicy mogą mieć kłopot z określeniem, jaki próg dokumentacyjny będzie właściwy dla umów konsorcjum i innych o podobnym charakterze. Obecne przepisy dotyczące cen transferowych nie przewidują bowiem odrębnych regulacji dotyczących takich transakcji.źródło: ShutterStock

Podatnicy mogą mieć kłopot z określeniem, jaki próg dokumentacyjny będzie właściwy dla umów konsorcjum i innych o podobnym charakterze. Obecne przepisy dotyczące cen transferowych nie przewidują bowiem odrębnych regulacji dotyczących takich transakcji.

W stanie prawnym obowiązującym do końca 2018 r. prawodawca wyraźnie wskazywał w przepisach ustaw o podatkach dochodowych, że umowy konsorcjum, wspólnego przedsięwzięcia lub umowy o podobnym charakterze zawarte przez podmioty powiązane stanowić mogła transakcję objętą obowiązkiem sporządzenia dokumentacji podatkowej właściwej dla transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi. Oczywiście fakt, że podmioty realizowały wspólne przedsięwzięcie, nie czynił ich automatycznie podmiotami powiązanymi, ponieważ konieczne było, aby – niezależne od tych relacji – sygnatariusze danej umowy byli ze sobą powiązani w sposób przewidziany w przepisach ustaw o podatkach dochodowych. Dodatkowo prawodawca stosował specjalny limit. Zgodnie z nim prawodawcę interesowały wyłącznie te umowy wspólnego przedsięwzięcia i umowy o podobnym charakterze (w tym konsorcja), których wartość przekraczała 50 tys. euro.

Decyduje definicja transakcji kontrolowanej

W obecnym stanie prawnym – inaczej niż to było do końca 2018 r. – ani w przepisach ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 865; dalej: ustawa o CIT), ani też w bliźniaczych dla nich w tym zakresie regulacjach ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1509 ze zm.; dalej: ustawa o PIT) nie zostało wskazane expressis verbis, że wspólne przedsięwzięcie, konsorcjum czy umowa o podobnym charakterze stanowią transakcje kontrolowane i to mające istotny wpływ na wysokość dochodu podatnika, podlegające obowiązkowi sporządzenia dokumentacji.

Czy to oznacza, że tego rodzaju umowy wymykają się unormowaniom dotyczącym cen transferowych? Zdecydowanie nie. Ważne jest ogólne pojęcie transakcji kontrolowanej. Za taką uznaje się identyfikowane na podstawie rzeczywistych zachowań stron działania o charakterze gospodarczym, w tym przypisywanie dochodów do zagranicznego zakładu, których warunki zostały ustalone lub narzucone w wyniku powiązań. Właśnie ze względu na szeroki zakres pojęcia „transakcje kontrolowane” należy przyjąć, że w tej kategorii zawiera się również umowa wspólnego przedsięwzięcia, konsorcjum i umowy o podobnym charakterze, o ile oczywiście jej stronami są podmioty powiązane.

Ważny jest charakter kooperacji

Jednak bezpośrednią konsekwencją tego, że takie kontrakty nie są obecnie wymieniane z nazwy w przepisach dotyczących cen transferowych, jest to, że prawodawca nie ustanowił dla nich odrębnego, dotyczącego tylko ich limitu wartościowego (wyjątek stanowią przepisy dotyczące relacji z podmiotami z rajów podatkowych, co tutaj jednak należy uznać za odrębne ustalenie niewpływające wprost na obowiązki dotyczące transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi). W obecnym stanie prawnym z całą pewnością nie ma zastosowania limit 50 tys. euro właściwy jeszcze w poprzednim roku. Taki limit bowiem nie występuje.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane