statystyki

Który paragraf dla opłat za korzystanie z przystanków

autor: Marcin Nagórek31.05.2019, 07:10
Przystanek autobusowy

Przystanek autobusowyźródło: ShutterStock

Jaką klasyfikację budżetową zastosować do dochodów w postaci opłat za korzystanie z przystanków komunikacyjnych w naszej gminie? Jest uchwała rady gminy o tych opłatach.

Podane w zapytaniu opłaty związane są z uchwałą podjętą w oparciu o delegację ustawową z art. 16 ust. 4 ustawy o publicznym transporcie drogowym. Z tego przepisu wynika, że za korzystanie przez operatora i przewoźnika z przystanków komunikacyjnych lub dworców, których właścicielem albo zarządzającym jest jednostka samorządu terytorialnego, mogą być pobierane opłaty. Stawka opłaty jest ustalana w drodze uchwały podjętej przez właściwy organ danej jednostki samorządu terytorialnego, z uwzględnieniem niedyskryminujących zasad. Warto jeszcze dodać, że w art. 16 ust. 7 ustawy o transporcie drogowym ustawodawca postanowił, że opłaty, o których mowa w ust. 4, stanowią dochód właściwej jednostki samorządu terytorialnego, z przeznaczeniem na:

1) utrzymanie przystanków komunikacyjnych oraz dworców, o których mowa w ust. 4, oraz

2) realizację zadań określonych w art. 18 ‒ w przypadku gdy organizatorem jest gmina.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane