statystyki

Który paragraf dla opłat za korzystanie z przystanków

autor: Marcin Nagórek31.05.2019, 07:10
Przystanek autobusowy

Przystanek autobusowyźródło: ShutterStock

Jaką klasyfikację budżetową zastosować do dochodów w postaci opłat za korzystanie z przystanków komunikacyjnych w naszej gminie? Jest uchwała rady gminy o tych opłatach.

Podane w zapytaniu opłaty związane są z uchwałą podjętą w oparciu o delegację ustawową z art. 16 ust. 4 ustawy o publicznym transporcie drogowym. Z tego przepisu wynika, że za korzystanie przez operatora i przewoźnika z przystanków komunikacyjnych lub dworców, których właścicielem albo zarządzającym jest jednostka samorządu terytorialnego, mogą być pobierane opłaty. Stawka opłaty jest ustalana w drodze uchwały podjętej przez właściwy organ danej jednostki samorządu terytorialnego, z uwzględnieniem niedyskryminujących zasad. Warto jeszcze dodać, że w art. 16 ust. 7 ustawy o transporcie drogowym ustawodawca postanowił, że opłaty, o których mowa w ust. 4, stanowią dochód właściwej jednostki samorządu terytorialnego, z przeznaczeniem na:

1) utrzymanie przystanków komunikacyjnych oraz dworców, o których mowa w ust. 4, oraz

2) realizację zadań określonych w art. 18 ‒ w przypadku gdy organizatorem jest gmina.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane