Kontrowersje wokół raportowania schematów podatkowych

autor: Mariusz Szulc20.05.2019, 20:00
Ministerstwo Finansów konsekwentnie utrzymuje, że wydane 31 stycznia 2019 r. objaśnienia podatkowe do przepisów o raportowaniu schematów podatkowych będą aktualizowane. Regulacje te od początku ich obowiązywania budzą wiele kontrowersji.

Ministerstwo Finansów konsekwentnie utrzymuje, że wydane 31 stycznia 2019 r. objaśnienia podatkowe do przepisów o raportowaniu schematów podatkowych będą aktualizowane. Regulacje te od początku ich obowiązywania budzą wiele kontrowersji.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów konsekwentnie utrzymuje, że wydane 31 stycznia 2019 r. objaśnienia podatkowe do przepisów o raportowaniu schematów podatkowych będą aktualizowane. Regulacje te od początku ich obowiązywania budzą wiele kontrowersji. Eksperci narzekają, że wciąż borykają się z wieloma problemami, a przepisy, dotąd tylko objaśniane, powinny zostać poprawione.

Jak ocenić przepisy o raportowaniu schematów podatkowych (z ang. Mandatory Disclosure Rules – MDR) po ponad 5 miesiącach ich obowiązywania? Czy można zaryzykować tezę, że w przyjętej przez Polskę formie regulacje te się sprawdzają?

Jarosław Józefowski radca prawny w Enodo Advisors

Należy odróżnić dwie płaszczyzny: teoretyczną i praktyczną. Pierwsza dotyczy nie tylko roli tajemnicy zawodowej, ale przede wszystkim konstrukcji przepisów. W tym zakresie chciałbym ponownie przypomnieć wątpliwości natury konstytucyjnej, zgłaszane w trakcie prac legislacyjnych, m.in. potencjalną niezgodność regulacji dotyczących MDR z zasadą proporcjonalności. Przepisy jednak obowiązują i będą obowiązywać, a więc ważniejsza jest druga płaszczyzna – praktyczna. Tu swego rodzaju odpowiedzią może być to, że choć składaliśmy już kilka formularzy MDR, to ciągle nie otrzymaliśmy z resortu finansów żadnego numeru schematu podatkowego (NSP). Samo poruszanie się w obszarze tych przepisów i wypełnienie formularzy budzi dużo wątpliwości. To nie tylko trudności natury zasadniczej, tj. czy dana operacja jest schematem podatkowym, o którym powinniśmy informować, ale też rzeczy bardziej prozaiczne, np. czy dane pole w formularzu musi być wypełnione i co należy w nim zawrzeć. Część z dotychczasowych kłopotów w zakresie MDR-3 zostało rozwiązanych przez MF, gdy opublikowano nową wersję formularzy. Ciągle jednak istnieje „szary obszar”, który można dopracować.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane