statystyki

Kontrowersje wokół raportowania schematów podatkowych

autor: Mariusz Szulc20.05.2019, 20:00
Ministerstwo Finansów konsekwentnie utrzymuje, że wydane 31 stycznia 2019 r. objaśnienia podatkowe do przepisów o raportowaniu schematów podatkowych będą aktualizowane. Regulacje te od początku ich obowiązywania budzą wiele kontrowersji.

Ministerstwo Finansów konsekwentnie utrzymuje, że wydane 31 stycznia 2019 r. objaśnienia podatkowe do przepisów o raportowaniu schematów podatkowych będą aktualizowane. Regulacje te od początku ich obowiązywania budzą wiele kontrowersji.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów konsekwentnie utrzymuje, że wydane 31 stycznia 2019 r. objaśnienia podatkowe do przepisów o raportowaniu schematów podatkowych będą aktualizowane. Regulacje te od początku ich obowiązywania budzą wiele kontrowersji. Eksperci narzekają, że wciąż borykają się z wieloma problemami, a przepisy, dotąd tylko objaśniane, powinny zostać poprawione.

Jak ocenić przepisy o raportowaniu schematów podatkowych (z ang. Mandatory Disclosure Rules – MDR) po ponad 5 miesiącach ich obowiązywania? Czy można zaryzykować tezę, że w przyjętej przez Polskę formie regulacje te się sprawdzają?

Jarosław Józefowski radca prawny w Enodo Advisors

Należy odróżnić dwie płaszczyzny: teoretyczną i praktyczną. Pierwsza dotyczy nie tylko roli tajemnicy zawodowej, ale przede wszystkim konstrukcji przepisów. W tym zakresie chciałbym ponownie przypomnieć wątpliwości natury konstytucyjnej, zgłaszane w trakcie prac legislacyjnych, m.in. potencjalną niezgodność regulacji dotyczących MDR z zasadą proporcjonalności. Przepisy jednak obowiązują i będą obowiązywać, a więc ważniejsza jest druga płaszczyzna – praktyczna. Tu swego rodzaju odpowiedzią może być to, że choć składaliśmy już kilka formularzy MDR, to ciągle nie otrzymaliśmy z resortu finansów żadnego numeru schematu podatkowego (NSP). Samo poruszanie się w obszarze tych przepisów i wypełnienie formularzy budzi dużo wątpliwości. To nie tylko trudności natury zasadniczej, tj. czy dana operacja jest schematem podatkowym, o którym powinniśmy informować, ale też rzeczy bardziej prozaiczne, np. czy dane pole w formularzu musi być wypełnione i co należy w nim zawrzeć. Część z dotychczasowych kłopotów w zakresie MDR-3 zostało rozwiązanych przez MF, gdy opublikowano nową wersję formularzy. Ciągle jednak istnieje „szary obszar”, który można dopracować.


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane