Kiedy czynsz za wynajem samochodu jest w całości kosztem?

autor: Tomasz Krywan17.05.2019, 16:00
Najprawdopodobniej podatnik może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów cały czynsz najmu przedmiotowego samochodu.

Najprawdopodobniej podatnik może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów cały czynsz najmu przedmiotowego samochodu.źródło: ShutterStock

Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej podatnik wynajmuje samochód. Czy w 2019 r. w celu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów 75 proc. kosztów używania tego pojazdu nie musi prowadzić ewidencji przebiegu? Czy czynsz najmu może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów w 75 proc. czy w całości?

Z początkiem 2019 r. dodany został art. 23 ust. 1 pkt 46a ustawy o PIT. Przepis ten wyłącza możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów 25 proc. poniesionych wydatków z tytułu kosztów używania samochodu osobowego (innego niż określony w art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT) na potrzeby prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej – jeżeli samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika.

Warunkiem uznawania samochodów osobowych za wykorzystywane wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą jest przy tym, co do zasady, prowadzenie przez podatnika ewidencji przebiegu na potrzeby VAT (zob. art. 23 ust. 5f ustawy o PIT).


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane