statystyki

Kiedy czynsz za wynajem samochodu jest w całości kosztem?

autor: Tomasz Krywan17.05.2019, 16:00
Najprawdopodobniej podatnik może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów cały czynsz najmu przedmiotowego samochodu.

Najprawdopodobniej podatnik może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów cały czynsz najmu przedmiotowego samochodu.źródło: ShutterStock

Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej podatnik wynajmuje samochód. Czy w 2019 r. w celu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów 75 proc. kosztów używania tego pojazdu nie musi prowadzić ewidencji przebiegu? Czy czynsz najmu może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów w 75 proc. czy w całości?

Z początkiem 2019 r. dodany został art. 23 ust. 1 pkt 46a ustawy o PIT. Przepis ten wyłącza możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów 25 proc. poniesionych wydatków z tytułu kosztów używania samochodu osobowego (innego niż określony w art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT) na potrzeby prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej – jeżeli samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika.

Warunkiem uznawania samochodów osobowych za wykorzystywane wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą jest przy tym, co do zasady, prowadzenie przez podatnika ewidencji przebiegu na potrzeby VAT (zob. art. 23 ust. 5f ustawy o PIT).


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane