statystyki

Wliczone w koszty wydatki na opiekę nad dziećmi pracowników muszą być uzasadnione interesem firmy

autor: Radosław Kowalski12.05.2019, 17:25; Aktualizacja: 13.05.2019, 08:46
Zapewnienie przez pracodawcę/zleceniodawcę nieodpłatnej opieki nad dziećmi uzasadnione jest potrzebami prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Zapewnienie przez pracodawcę/zleceniodawcę nieodpłatnej opieki nad dziećmi uzasadnione jest potrzebami prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.źródło: ShutterStock

Choć Ministerstwo Finansów zajęło korzystne dla przedsiębiorców stanowisko w sprawie rozliczenia świadczeń związanych z opieką nad dziećmi pracowników w trakcie strajku nauczycieli, nie oznacza to, że na podatników nie czyhają żadne niebezpieczeństwa. Można ich jednak uniknąć, ale trzeba zadbać o należytą dokumentację podjętych działań.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że brak jest podstaw do zastosowania szczególnych regulacji normujących zasady rozliczania kosztów uzyskania pracodawcy i przychodów pracowników, gdy ten pierwszy zapewnia lub finansuje opiekę nad dziećmi pracowników w ramach żłobka, przedszkola, kluby dziecięcego czy dziennego opiekuna (w przy przypadku tego ostatniego chodzić może wyłącznie o dofinansowanie). Są to bowiem przepisy, które dotyczą sytuacji typowych, a strajk nauczycieli to szczególne okoliczności, w konsekwencji czego należy odwołać się do… zasad ogólnych. I tak pracodawca zapewniający na czas strajku nauczycieli opiekę dzieciom pracowników, które w normalnych warunkach przebywałyby w ciągu dnia w przedszkolu czy szkole, musi określić fiskalne prawa i obowiązki, kierując się ogólnymi zasadami rozliczania kosztów (jako podatnik), identyfikacji przychodów pracowników (jako płatnik), odliczania VAT czy opodatkowania świadczeń nieodpłatnych.

Ważna jest motywacja pracodawcy

Przy wyznaczeniu skutków podatkowych, weryfikacji celowości poniesionych kosztów, a także w przypadku VAT należy przede wszystkim uwzględnić motywację pracodawcy. Co ważne, im bardziej ekonomiczne pobudki kierowały pracodawcą, tym lepiej także z punktu widzenia rozliczeń podatkowych. Badając bowiem, czy ponoszone przez pracodawcę wydatki związane z taką opieką mogą być kosztem, należy uwzględnić rzeczywiste przesłanki takiego działania. Gdy pracodawca posłuży się wyłącznie uzasadnieniem typu: „chciałem wesprzeć strajk nauczycieli” lub „chciałem pomóc pracownikom”, to organ może zakwestionować ujęcie w rachunku podatkowym kosztów. I nie chodzi tutaj o żadną politykę, zemstę władzy, próby nacisku czy inne tego rodzaju szykany, a o zwykłe standardowe zasady podatkowe. Aby bowiem podatnik miał prawo do ujęcia wydatków w kosztach podatkowych, muszą one być poniesione w celu uzyskania przychodu albo w celu zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodu, a także nie mogą one być wyłączone z puli kosztów przez ustawodawcę. W ramach wykładni definicji kosztów uzyskania przychodów zwykło przyjmować się, że koszt może być uznany za celowy (i jako taki za koszt uzyskania przychodu), gdy jest chociażby w sposób pośredni powiązany z przychodem, który to przychód niekoniecznie został uzyskany, ale który hipotetycznie jest możliwym do osiągnięcia; dodatkowo ważnye jest też to, by wydatki były ekonomicznie uzasadnione.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane