Pomoc prawna przy odzyskiwaniu VAT od wydatków inwestycyjnych

autor: Patrycja Dudek13.05.2019, 08:40; Aktualizacja: 13.05.2019, 08:40
Inaczej byłoby, gdyby podatnik spytał o to, czy we wskazanych okolicznościach usługi doradcze rzeczywiście mają związek wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi.

Inaczej byłoby, gdyby podatnik spytał o to, czy we wskazanych okolicznościach usługi doradcze rzeczywiście mają związek wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi.źródło: ShutterStock

Jeśli podatnik przyjmuje element stanu faktycznego za pewnik, to organ interpretacyjny nie może z tym polemizować, nawet gdyby wiedział, że jest to nieprawdą – orzekł NSA.

Chodziło o gminę, która chciała odliczyć podatek naliczony z faktury wystawionej przez kancelarię prawniczą. Kwestia dotyczyła pomocy prawnej przy odzyskiwaniu VAT od wydatków inwestycyjnych. We wniosku o interpretację gmina podała, że czynności doradcze są związane wyłącznie z wykonywaniem przez nią czynności opodatkowanych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził jednak, że nie jest to prawdą. Wskazał, że część gminnych inwestycji nie dawała pełnego prawa do odliczenia VAT. W wydanej interpretacji wyjaśnił więc, że gmina może odliczyć VAT naliczony wyłącznie w części, w jakiej usługi prawnicze są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Tłumaczył, że zrobił to w trosce o to, by interpretacja dawała podatnikowi rzeczywistą ochronę prawną na wypadek kontroli.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane