statystyki

Odliczanie VAT od wydatków inwestycyjnych. Prewspółczynnik ministra nie jest obligatoryjny

autor: Patrycja Dudek13.05.2019, 08:23; Aktualizacja: 13.05.2019, 08:23
Podkreśliła, że ustawa o VAT nie narzuca sposobu obliczania prewspółczynnika. Ważne jest, żeby przyjęta metoda odpowiadała kryteriom wskazanym w art. 86a ust. 2a–2b ustawy o VAT i zasadzie neutralności tego podatku.

Podkreśliła, że ustawa o VAT nie narzuca sposobu obliczania prewspółczynnika. Ważne jest, żeby przyjęta metoda odpowiadała kryteriom wskazanym w art. 86a ust. 2a–2b ustawy o VAT i zasadzie neutralności tego podatku.źródło: ShutterStock

Samorządy mogą stosować wybraną przez siebie metodę odliczania VAT od wydatków inwestycyjnych, jeśli tylko wykażą, że jest ona reprezentatywna – po raz kolejny orzekł NSA.

Precedensowy wyrok w tej sprawie zapadł w Naczelnym Sądzie Administracyjnym już 26 czerwca 2018 r. (sygn. akt I FSK 219/18). Obecnie można już mówić o korzystnej dla gmin linii orzeczniczej (co potwierdzają m.in. wyroki o sygn. akt I FSK 1391/18, I FSK 411/18). Ze wszystkich tych orzeczeń wynika, że ustawa o VAT pozwala na stosowanie indywidualnych metod obliczania prewspółczynnika. W praktyce prowadzi to do możliwości odliczenia większej części podatku naliczonego, zawartego w cenie kupowanych towarów i usług (często są to wydatki inwestycyjne).

Chodzi o sytuacje, gdy gmina, poprzez swoje jednostki, wykonuje zarówno działalność publiczną (niepodlegającą VAT), jak i gospodarczą (opodatkowaną).


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane