statystyki

Prewspółczynnik w gminach: Raz sądy stają po stronie samorządów, innym razem po stronie fiskusa

autor: Łukasz Zalewski05.08.2019, 19:00
Lipcowe wyroki nie są wiążące dla innych składów orzekających. Stanowisko NSA pominął przykładowo WSA w Szczecinie w wyroku z 17 lipca br. (sygn. akt I SA/Sz 923/17, nieprawomocny).

Lipcowe wyroki nie są wiążące dla innych składów orzekających. Stanowisko NSA pominął przykładowo WSA w Szczecinie w wyroku z 17 lipca br. (sygn. akt I SA/Sz 923/17, nieprawomocny).źródło: ShutterStock

W sądach zapadają nowe wyroki dotyczące obowiązku uwzględniania prewspółczynnika przez gminy przed 2016 r., ale są one ze sobą sprzeczne. Raz sądy stają po stronie samorządów, innym razem po stronie fiskusa.

W efekcie gminy nie wiedzą, czy mogły odliczać cały VAT przed 2016 r., a więc czy muszą korygować podatek za okresy nieprzedawnione.

Wydawało się, że spory ostatecznie przeciął wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 8 maja 2019 r. (sygn. akt C-566/17). Zgodnie z nim gminy miały obowiązek stosować prewspółczynnik również przed 2016 r. (został on wprowadzony do polskich przepisów dopiero w 2016 r.)

Jednak Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z 2 i 3 lipca (sygn. akt I FSK 119/17 oraz I FSK 73/17) uznał, że skoro w 2011 r. zapadła uchwała składu 7 sędziów (sygn. akt I FPS 9/10) pozwalająca pomijać prewspółczynnik, to nie można obciążać podatników skutkami błędnej wykładni przepisu. NSA powołał się na konstytucyjne zasady demokratycznego państwa prawa i pewności prawa. Uznał, że samorządy nie muszą korygować nieprzedawnionych rozliczeń, jeśli zastosowały się do uchwały z 2011 r. Pisaliśmy o tym w artykule „Gminy nie będą zwracać podatku. NSA bierze błąd na siebie” (DGP nr 128/2019).


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane