statystyki

Zwrot bezpodstawnie uzyskanego wynagrodzenia za usługi pozwala skorygować rozliczenia

autor: Mariusz Szulc07.05.2019, 16:00
Sąd zwrócił uwagę, że w przeciwnym wypadku naruszona zostałaby zasada neutralności VAT, bo spółka poniosłaby ciężar podatkowy od wynagrodzenia, które musiała zwrócić.

Sąd zwrócił uwagę, że w przeciwnym wypadku naruszona zostałaby zasada neutralności VAT, bo spółka poniosłaby ciężar podatkowy od wynagrodzenia, które musiała zwrócić.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który oddał kontrahentowi kwoty pozyskane z naruszeniem przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, może dokonywać korekty i obniżyć podstawę opodatkowania VAT do zera – tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Chodziło o spółkę zajmującą się hurtową dystrybucją szybko zbywalnych produktów spożywczych, chemii gospodarczej, alkoholi i wyrobów tytoniowych. W celu zwiększenia poziomu sprzedaży firma często organizowała akcje promocyjne, w których uczestniczyli zarówno jej klienci, jak i konsumenci końcowi. Akcje marketingowe były na tyle popularne, że przekładały się na większe obroty również u producentów towarów, dlatego spółka zaczęła ich obciążać kosztami świadczonej przez siebie usługi marketingowej. Część producentów odmawiała jednak płatności. Spory kończyły się w sądach powszechnych, które przyznawały im rację.

Orzekały, że wynagrodzenie za usługę promocyjną, którego domaga się spółka, jest bezprawną korzyścią w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Zakazują one bowiem między kontrahentami płatności innych niż marża handlowa – opłata za przyjęcie towaru do sprzedaży.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane