Nie każda umowa leasingu auta sprzed 2019 r. daje preferencje

autor: Agnieszka Pokojska07.05.2019, 07:21; Aktualizacja: 07.05.2019, 07:21
W konsekwencji, według dyrektora KIS, o skutecznym zawarciu umowy leasingu można mówić dopiero w momencie podpisania indywidualnych umów użytkowania samochodów.

W konsekwencji, według dyrektora KIS, o skutecznym zawarciu umowy leasingu można mówić dopiero w momencie podpisania indywidualnych umów użytkowania samochodów.źródło: ShutterStock

Odliczenie pełnych rat leasingowych od samochodów osobowych dostarczonych po 31 grudnia 2018 r. może być niemożliwe, gdy kontrakt zawarty przed tą datą nie zawiera np. pełnych informacji o okresie użytkowania auta.

Wynika to z najnowszej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodzi o stosowanie przepisów przejściowych dotyczących rozliczania leasingu aut osobowych. Przypomnijmy, że do końca 2018 r. raty leasingowe można było uwzględniać w kosztach podatkowych w całości. Od 1 stycznia 2019 r. przepisy zmieniły się na niekorzyść przedsiębiorców korzystających z takich umów. Wprowadzono limit, który powoduje, że leasingobiorcy mogą potrącać maksymalnie 150 tys. zł.

Stare zasady

Z przepisów przejściowych wynika jednak, że stare zasady można stosować do umów leasingu, najmu, dzierżawy lub innych umów dotyczących samochodu osobowego, zawartych przed 1 stycznia 2019 r. Co więcej, Ministerstwo Finansów stało na stanowisku, że aby utrzymać preferencyjne zasady rozliczania leasingu, samochód nie musi być dostarczony do końca 2018 r. i może to nastąpić później. Korzystne dla podatników stanowisko resortu jako pierwsi prezentowaliśmy w artykule „MF: Do odliczenia leasingu potrzebna umowa, nie auto” (DGP nr 195/2018).


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane