statystyki

Nie każda umowa leasingu auta sprzed 2019 r. daje preferencje

autor: Agnieszka Pokojska07.05.2019, 07:21; Aktualizacja: 07.05.2019, 07:21
W konsekwencji, według dyrektora KIS, o skutecznym zawarciu umowy leasingu można mówić dopiero w momencie podpisania indywidualnych umów użytkowania samochodów.

W konsekwencji, według dyrektora KIS, o skutecznym zawarciu umowy leasingu można mówić dopiero w momencie podpisania indywidualnych umów użytkowania samochodów.źródło: ShutterStock

Odliczenie pełnych rat leasingowych od samochodów osobowych dostarczonych po 31 grudnia 2018 r. może być niemożliwe, gdy kontrakt zawarty przed tą datą nie zawiera np. pełnych informacji o okresie użytkowania auta.

Wynika to z najnowszej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodzi o stosowanie przepisów przejściowych dotyczących rozliczania leasingu aut osobowych. Przypomnijmy, że do końca 2018 r. raty leasingowe można było uwzględniać w kosztach podatkowych w całości. Od 1 stycznia 2019 r. przepisy zmieniły się na niekorzyść przedsiębiorców korzystających z takich umów. Wprowadzono limit, który powoduje, że leasingobiorcy mogą potrącać maksymalnie 150 tys. zł.

Stare zasady

Z przepisów przejściowych wynika jednak, że stare zasady można stosować do umów leasingu, najmu, dzierżawy lub innych umów dotyczących samochodu osobowego, zawartych przed 1 stycznia 2019 r. Co więcej, Ministerstwo Finansów stało na stanowisku, że aby utrzymać preferencyjne zasady rozliczania leasingu, samochód nie musi być dostarczony do końca 2018 r. i może to nastąpić później. Korzystne dla podatników stanowisko resortu jako pierwsi prezentowaliśmy w artykule „MF: Do odliczenia leasingu potrzebna umowa, nie auto” (DGP nr 195/2018).


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane