statystyki

Wyższy VAT na mleko sojowe

autor: Mariusz Szulc06.05.2019, 08:52; Aktualizacja: 15.06.2020, 16:21
soja, rolnictwo

Spór o to jest na tyle poważny, że nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle posłowie wrócą do prac nad nowelizacjąźródło: ShutterStock

Jeżeli wejdzie w życie projekt nowelizacji ustawy o VAT i ordynacji podatkowej wprowadzający nową matrycę stawek podatkowych, to fiskus będzie traktował preferencyjnie tylko sprzedaż mleka krowiego, a nie np. sojowego – wynika z odpowiedzi wiceministra finansów Filipa Świtały na poselską interpelację.

Wiceminister wyjaśnił, że przeciętny konsument potrafi odróżnić napoje roślinne od produktów mleczarskich, np. po ich składzie. Nie są to więc towary podobne i dlatego będą odmiennie opodatkowane.

Poseł, który o to spytał, wskazał w interpelacji, że podwyżka stawki VAT z 5 proc. do 23 proc. na mleko roślinne (owsiane, migdałowe, ryżowe, sojowe itp.) może uderzyć po kieszeni nie tylko osoby preferujące takie produkty ze względu na zdrowy styl życia, ale też nietolerujące laktozy w mleku krowim. Przekonywał, że podwyżka może być też niezgodna z unijną dyrektywą VAT, która zakazuje odmiennego traktowania produktów podobnych przez fiskusa.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane