statystyki

Wyższy VAT na mleko sojowe

autor: Mariusz Szulc06.05.2019, 08:52; Aktualizacja: 06.05.2019, 09:13
soja, rolnictwo

Spór o to jest na tyle poważny, że nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle posłowie wrócą do prac nad nowelizacjąźródło: ShutterStock

Jeżeli wejdzie w życie projekt nowelizacji ustawy o VAT i ordynacji podatkowej wprowadzający nową matrycę stawek podatkowych, to fiskus będzie traktował preferencyjnie tylko sprzedaż mleka krowiego, a nie np. sojowego – wynika z odpowiedzi wiceministra finansów Filipa Świtały na poselską interpelację.

Wiceminister wyjaśnił, że przeciętny konsument potrafi odróżnić napoje roślinne od produktów mleczarskich, np. po ich składzie. Nie są to więc towary podobne i dlatego będą odmiennie opodatkowane.

Poseł, który o to spytał, wskazał w interpelacji, że podwyżka stawki VAT z 5 proc. do 23 proc. na mleko roślinne (owsiane, migdałowe, ryżowe, sojowe itp.) może uderzyć po kieszeni nie tylko osoby preferujące takie produkty ze względu na zdrowy styl życia, ale też nietolerujące laktozy w mleku krowim. Przekonywał, że podwyżka może być też niezgodna z unijną dyrektywą VAT, która zakazuje odmiennego traktowania produktów podobnych przez fiskusa.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane