Senatorowie zgodnie z zapowiedziami skorygowali w piątek matrycę VAT. Dzięki temu nie wzrośnie stawka na napoje roślinne.
Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wróci teraz do Sejmu, który rozpatrzy korekty wprowadzone w Senacie.
Ustawa zmieniająca wprowadza m.in. matrycę stawek VAT oraz możliwość ubiegania się o wiążącą informację stawkową. Nowa matryca zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r. Według niej podatnicy będą identyfikować towary. Natomiast usługi w dalszym ciągu będą klasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (w skrócie PKWiU). Podatek dla poszczególnych towarów będzie określony według kodów nomenklatury scalonej CN.
Poprawki wprowadzone w Senacie zapobiegną podwyżce VAT na mleka roślinne (np. owsiane, orzechowe). Zgodnie z zapowiedzią, korekty do przepisów uchwalonych przez Sejm złożył senator PiS Grzegorz Bierecki. Dzięki nim napoje roślinne będą w dalszym ciągu opodatkowane obniżoną, 5-proc. stawką VAT. To odpowiedź na postulat rzecznika praw dziecka, który wskazywał, że mleka roślinne są ważnym elementem codziennej diety najmłodszych, cierpiących na alergie i nietolerancje pokarmowe.
Dla przypomnienia, wprowadzenie nowej matrycy przez pewien czas stało pod znakiem zapytania. Najwięcej kontrowersji budziła kwestia opodatkowania napojów owocowych. Projekt Ministerstwa Finansów, który trafił do Sejmu, zakładał bowiem podwyżkę stawki VAT na te towary z 5 proc. na 23 proc. Nie zgodzili się na to posłowie, dlatego podatek na te produkty pozostanie na dotychczasowym poziomie.
Ustawa zmieniająca, którą rozpatrzył Senat, wprowadza także inne ważne rozwiązania. Zakłada m.in. wprowadzenie od 1 listopada br. obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności (split payment) w niektórych branżach (tzw. wrażliwych).
Polska za niższym VAT na ubranka
Minister finansów Marian Banaś ponowił prośbę do prezydencji fińskiej o przyśpieszenie prac legislacyjnych nad reformą stawek VAT – poinformowało MF w piątkowym komunikacie. Dla Polski kluczowa jest możliwość obniżenia stawek na odzież i obuwie dla dzieci.
Etap legislacyjny
Nowelizacja ustawy o VAT i niektórych innych ustaw (druk senacki 1259) – po poprawkach Senatu wróci do Sejmu