Importerzy i agencje porozumieli się w sprawie opodatkowania

autor: Łukasz Zalewski05.05.2019, 19:05; Aktualizacja: 06.05.2019, 08:12
Projekt MF zakłada, że zmiany weszłyby w życie 1 stycznia 2020 r.

Projekt MF zakłada, że zmiany weszłyby w życie 1 stycznia 2020 r.źródło: ShutterStock

Agencje celne zaproponowały swoim klientom aneksy do umów, na mocy których stały się ich przedstawicielstwami pośrednimi. Dzięki temu podatnicy mogą nadal bezkosztowo rozliczać VAT od importu towarów.

Od 1 maja obowiązują nowe wytyczne Komisji Europejskiej do Unijnego Kodeksu Celnego, wprowadzonego dwa lata temu. Zmiany dotyczą uproszczonego rozliczania VAT i sposobu reprezentacji podatnika. Pisaliśmy o tym w artykule „Do 1 maja importerzy muszą rozwiązać problem z VAT i cłem” (DGP nr 15/2019).

Przypomnijmy, od 1 maja br. agencja celna może oferować swoim klientom bezkosztowe rozliczanie VAT od importu jedynie, gdy działa jako przedstawiciel pośredni. To oznacza wzięcie na siebie współodpowiedzialności z podatnikiem za zobowiązania importowe, czyli należności celne i podatkowe. Przedstawicielstwo bezpośrednie, wyłączające taką odpowiedzialność agencji, nie pozwala na uproszczone rozliczenia.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • agent(2019-05-09 16:15) Zgłoś naruszenie 00

    UKC trzy lata temu , nadal można robić na bezpośrednim jeżeli klient posiada AOE lub własne pozwolenie na uproszczone procedure

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane