statystyki

Do kosztów zbycia nieruchomości można zaliczać tylko nowe długi

autor: Magdalena Majkowska25.04.2019, 07:26; Aktualizacja: 25.04.2019, 07:30
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej się z tym nie zgodził. Stwierdził, że spłata długu nie mieści się w ustawowych kryteriach kosztu uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości spadkowych.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej się z tym nie zgodził. Stwierdził, że spłata długu nie mieści się w ustawowych kryteriach kosztu uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości spadkowych.źródło: ShutterStock

Przed 2019 r. katalog kosztów zbycia nieruchomości nie uwzględniał długów spadkowych. Nieskuteczne jest więc skarżenie niekorzystnych interpretacji wydanych przed zmianą przepisów. Potwierdził to wyrok łódzkiego WSA.

Chodzi o art. 22 ust. 6d ustawy o PIT regulujący koszty uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości (zbycie przed upływem 5 lat podlega opodatkowaniu). Od 2019 r. przepis ten został zmieniony. Obecnie do kosztów można zaliczać również przypadające na podatnika ciężary spadkowe, w tym długi spadkowe, zaspokojone roszczenia o zachowek oraz wykonane zapisy zwykłe i polecenia.

WSA w Łodzi podkreślił, że zmiana ta rozszerzyła katalog kosztów podatkowych, nie można jej uznać tylko za doprecyzowanie przepisów. Z tego powodu sąd oddalił skargę podatniczki na niekorzystną dla niej interpretację indywidualną.

Kobieta odziedziczyła udział w nieruchomości, która następnie została sprzedana. Przychód ze zbycia został przeznaczony na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego przez spadkodawcę.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane