statystyki

Niedostateczna weryfikacja kontrahenta przekreśla prawo do odliczenia VAT

autor: Patrycja Dudek, Jacek Zalewski25.04.2019, 07:34; Aktualizacja: 25.04.2019, 07:34
Może się zdarzyć, że podatnik dochowuje należytej staranności, w tym weryfikuje kontrahentów, ale i tak działa w złej wierze, bo świadomie uczestniczy w oszustwie. Dochowanie staranności kupieckiej jest wtedy tylko pozorne.

Może się zdarzyć, że podatnik dochowuje należytej staranności, w tym weryfikuje kontrahentów, ale i tak działa w złej wierze, bo świadomie uczestniczy w oszustwie. Dochowanie staranności kupieckiej jest wtedy tylko pozorne.źródło: ShutterStock

Kto w ogóle nie sprawdził dostawcy lub ograniczył weryfikację do niezbędnego minimum, nie ma co liczyć na bonus wynikający z dobrej wiary, gdy trafił na karuzelę podatkową.

To wniosek z wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego z 5 kwietnia 2019 r. (sygn. akt I FSK 370/17 oraz I FSK 818/17). Oba dotyczyły różnych podatników, ale uzasadnienie orzeczeń było podobne. – Nawet jeśli podatnik nie ma świadomości, że bierze udział w przestępczej działalności, to zaniedbania w doborze i weryfikacji kontrahenta skutkują tym, że nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego – powiedziała sędzia Agnieszka Jakimowicz.

Chodziło o podatników, którzy walczyli o prawo do odliczenia VAT, mimo że otrzymane przez nich faktury dokumentowały fikcyjne transakcje. W takiej sytuacji prawo do odliczenia podatku naliczonego zależy od dwóch przesłanek. Po pierwsze, obrót towarem rzeczywiście musi mieć miejsce. Po drugie, podatnik musi udowodnić, że nie wiedział i nie miał możliwości się dowiedzieć, że bierze udział w przestępstwie.

W obu sprawach chodziło więc o dobrą wiarę i należytą staranność kupujących.

Trumny do Czech

Pierwsza dotyczyła obrotu m.in. trumnami (sygn. akt I FSK 370/17). Spółka wywoziła je do Czech w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy. Fiskus odmówił jej prawa do stawki 0 proc. VAT oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego. Uznał, że spółka pełniła funkcję brokera, który miał odliczać VAT niezapłacony na wcześniejszych etapach obrotu.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2019-04-26 08:23) Zgłoś naruszenie 30

    Czyli, udowodnij przedsiębiorco że nie jesteś wielbłądem, bo inaczej stracisz VAT......... 😁

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane