Komornicy nie muszą martwić się o VAT

autor: Patrycja Dudek16.04.2019, 20:00
W ubiegłym tygodniu niekorzystne dla komorników stanowisko zajął również Trybunał Sprawiedliwości UE, który orzekł, że liczenie VAT metodą „w stu” (a więc pomniejszanie opłat egzekucyjnych o podatek) nie narusza unijnej dyrektywy (wyrok TSUE z 10 kwietnia 2019 r., sygn. akt C-214/18).

W ubiegłym tygodniu niekorzystne dla komorników stanowisko zajął również Trybunał Sprawiedliwości UE, który orzekł, że liczenie VAT metodą „w stu” (a więc pomniejszanie opłat egzekucyjnych o podatek) nie narusza unijnej dyrektywy (wyrok TSUE z 10 kwietnia 2019 r., sygn. akt C-214/18).źródło: ShutterStock

Prowizja od opłat egzekucyjnych nie jest objęta podatkiem od towarów i usług – potwierdziła minister finansów w wydanej wczoraj interpretacji ogólnej.

Chodzi o stan prawny obowiązujący od 1 stycznia 2019 r., a więc od momentu wejścia w życie ustawy o komornikach sądowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 771 ze zm.) i ustawy o kosztach komorniczych (Dz.U. z 2018 r. poz. 770 ze zm.). Zgodnie z nowymi przepisami opłaty egzekucyjne stanowią należność budżetową o charakterze publicznoprawnym, a komornikom należy się z tego tytułu prowizja.

Interpretacja ogólna objaśnia, jak zmiany w zasadach prowadzenia działalności przez komorników wraz ze zmianą sposobu ich wynagradzania przekładają się na rozliczenia z fiskusem. Wynika z niej, że ściągając opłaty egzekucyjne, komornicy nie wykonują samodzielnie działalności gospodarczej, a co za tym idzie, nie są podatnikami VAT z tego tytułu.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane