statystyki

Komornicy nie muszą martwić się o VAT

autor: Patrycja Dudek16.04.2019, 20:00
W ubiegłym tygodniu niekorzystne dla komorników stanowisko zajął również Trybunał Sprawiedliwości UE, który orzekł, że liczenie VAT metodą „w stu” (a więc pomniejszanie opłat egzekucyjnych o podatek) nie narusza unijnej dyrektywy (wyrok TSUE z 10 kwietnia 2019 r., sygn. akt C-214/18).

W ubiegłym tygodniu niekorzystne dla komorników stanowisko zajął również Trybunał Sprawiedliwości UE, który orzekł, że liczenie VAT metodą „w stu” (a więc pomniejszanie opłat egzekucyjnych o podatek) nie narusza unijnej dyrektywy (wyrok TSUE z 10 kwietnia 2019 r., sygn. akt C-214/18).źródło: ShutterStock

Prowizja od opłat egzekucyjnych nie jest objęta podatkiem od towarów i usług – potwierdziła minister finansów w wydanej wczoraj interpretacji ogólnej.

Chodzi o stan prawny obowiązujący od 1 stycznia 2019 r., a więc od momentu wejścia w życie ustawy o komornikach sądowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 771 ze zm.) i ustawy o kosztach komorniczych (Dz.U. z 2018 r. poz. 770 ze zm.). Zgodnie z nowymi przepisami opłaty egzekucyjne stanowią należność budżetową o charakterze publicznoprawnym, a komornikom należy się z tego tytułu prowizja.

Interpretacja ogólna objaśnia, jak zmiany w zasadach prowadzenia działalności przez komorników wraz ze zmianą sposobu ich wynagradzania przekładają się na rozliczenia z fiskusem. Wynika z niej, że ściągając opłaty egzekucyjne, komornicy nie wykonują samodzielnie działalności gospodarczej, a co za tym idzie, nie są podatnikami VAT z tego tytułu.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane