statystyki

Brak CIT nie zwalnia z podatku minimalnego

autor: Mariusz Szulc09.04.2019, 10:17; Aktualizacja: 09.04.2019, 10:18
podatek, księgowość, finanse

Stowarzyszenie zajmujące się działalnością pożytku publicznego musi płacić daninę od wynajmowanych budynków, jeżeli ich wartość początkowa przekracza 10 mln zł. Nie ma znaczenia, że przychód z tego tytułu będzie przeznaczony na cele statutowe – stwierdził dyrektor KIS w najnowszej interpretacji.źródło: ShutterStock

Stowarzyszenie zajmujące się działalnością pożytku publicznego musi płacić daninę od wynajmowanych budynków, jeżeli ich wartość początkowa przekracza 10 mln zł. Nie ma znaczenia, że przychód z tego tytułu będzie przeznaczony na cele statutowe – stwierdził dyrektor KIS w najnowszej interpretacji.

Tak samo odpowiedział 18 lutego br. wiceminister finansów Filip Świtała na zapytanie poselskie nr 8292. Chodziło wtedy o związek zawodowy NSZZ „Solidarność”, który z jednej strony korzysta ze zwolnienia z CIT (przeznacza dochody na działalność statutową), a z drugiej strony zarabia na wynajmie budynków o wartości początkowej większej niż 10 mln zł. Z odpowiedzi wiceministra wynikało, że związek musi co miesiąc wpłacać podatek minimalny od przychodów z wynajmu, według stawki 0,035 proc.

Tak samo brzmi odpowiedź dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na pytanie stowarzyszenia. We wniosku o interpretację wyjaśniło ono, że w statucie ma zapisaną m.in. działalność w zakresie kultury fizycznej, kultury, oświaty i ochrony środowiska. Dochody przeznacza na cele statutowe, dzięki czemu są one zwolnione z CIT. Niezależnie od tego zarabia również na wynajmie budynków wartych więcej niż 10 mln zł.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane