statystyki

Zaległe składki ZUS są bez PIT

autor: Patrycja Dudek08.04.2019, 18:00
Dodatkowo WSA podkreślił, że podwójne opodatkowanie nastąpiłoby wyłącznie z powodu uchybień płatnika, a nie z winy ubezpieczonego.

Dodatkowo WSA podkreślił, że podwójne opodatkowanie nastąpiłoby wyłącznie z powodu uchybień płatnika, a nie z winy ubezpieczonego.źródło: ShutterStock

Uchybienie płatnika, polegające na spóźnionej wpłacie kwot na ubezpieczenia społeczne, nie jest przychodem dla ubezpieczonego – orzekł NSA.

Identycznie sąd kasacyjny orzekł 19 marca 2019 r. (sygn. akt II FSK 864/17), a wcześniej w wyroku z 27 października 2015 r. (sygn. akt II FSK 1891/13).

Fiskus nadal jednak uważa, że gdy pracodawca płaci z opóźnieniem składki ZUS, to w części dotyczącej ubezpieczonego są one dla pracownika przychodem.

Spółka, przyznała, że pokrywa zaległe składki z własnych środków; zarówno w części przypadającej na płatnika, jak w części należnej od ubezpieczonego. Nie domaga się potem ich zwrotu.

Uważała jednak, że nie rodzi to przychodu u podwładnego i w związku z tym nie musi pobierać zaliczki na PIT od odprowadzonej z opóźnieniem składki. Podkreślała, że składki nie są świadczeniem na rzecz pracownika, tylko transferem środków do ZUS, i dlatego są wyłączone z PIT (odlicza się je od podstawy opodatkowania).


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane