statystyki

Zaległe składki ZUS są bez PIT

autor: Patrycja Dudek08.04.2019, 18:00
Dodatkowo WSA podkreślił, że podwójne opodatkowanie nastąpiłoby wyłącznie z powodu uchybień płatnika, a nie z winy ubezpieczonego.

Dodatkowo WSA podkreślił, że podwójne opodatkowanie nastąpiłoby wyłącznie z powodu uchybień płatnika, a nie z winy ubezpieczonego.źródło: ShutterStock

Uchybienie płatnika, polegające na spóźnionej wpłacie kwot na ubezpieczenia społeczne, nie jest przychodem dla ubezpieczonego – orzekł NSA.

Identycznie sąd kasacyjny orzekł 19 marca 2019 r. (sygn. akt II FSK 864/17), a wcześniej w wyroku z 27 października 2015 r. (sygn. akt II FSK 1891/13).

Fiskus nadal jednak uważa, że gdy pracodawca płaci z opóźnieniem składki ZUS, to w części dotyczącej ubezpieczonego są one dla pracownika przychodem.

Spółka, przyznała, że pokrywa zaległe składki z własnych środków; zarówno w części przypadającej na płatnika, jak w części należnej od ubezpieczonego. Nie domaga się potem ich zwrotu.

Uważała jednak, że nie rodzi to przychodu u podwładnego i w związku z tym nie musi pobierać zaliczki na PIT od odprowadzonej z opóźnieniem składki. Podkreślała, że składki nie są świadczeniem na rzecz pracownika, tylko transferem środków do ZUS, i dlatego są wyłączone z PIT (odlicza się je od podstawy opodatkowania).


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane