statystyki

Przedawnienie przesądziło o obowiązku zapłaty VAT

autor: Łukasz Zalewski08.04.2019, 08:34; Aktualizacja: 08.04.2019, 08:34
Spór sprowadzał się do tego, czy mężczyzna musiał faktycznie zapłacić VAT, skoro skorygował faktury do zera.

Spór sprowadzał się do tego, czy mężczyzna musiał faktycznie zapłacić VAT, skoro skorygował faktury do zera.źródło: ShutterStock

Kto wyeliminuje ryzyko uszczuplenia dochodów budżetu państwa, może uniknąć zapłaty podatku na podstawie art. 108 ustawy o VAT, ale pod warunkiem, że nie doszło jeszcze do przedawnienia zobowiązań podatkowych – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła byłego siatkarza, który jeszcze w trakcie kariery związał się z jednym z klubów sportowych. Podpisał z nim umowę na dwa sezony ligowe. Wynikało z niej, że siatkarz za udział w zawodach i reklamę będzie dostawał stałe wynagrodzenie miesięczne, a także będzie mu przysługiwało do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Klub zapewnił mu też mieszkanie, choć koszty z nim związane miał płacić zawodnik.

Siatkarz zaliczał wszystkie dochody z umowy z klubem do działalności gospodarczej. W związku z tym, w latach 2008–2009 wystawił 38 faktur VAT za usługi sportowe, na łączną kwotę ponad 550 tys. zł.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane