Mamy coraz mniej problemów ze składaniem zeznań rocznych, poświęcamy na to coraz mniej czasu i nie zostawiamy tego obowiązku na ostatnią chwilę. A z usługi Twój e-PIT, udostępnionej w tym roku przez Ministerstwo Finansów zamierza skorzystać prawie połowa podatników.
Z jakich ulg chcemy skorzystać w tym roku (proc.) / DGP
To wnioski z raportu „Roczne zeznania podatkowe Polaków PIT 2018”, dotyczącego zwyczajów w rozliczaniu PIT za 2018 r. Przygotowała go firma KPMG w Polsce, przepytując telefonicznie 1000 osób. Okazało się, że ponad połowa respondentów złożyła swoje zeznanie w marcu, a 36 proc. w lutym. Jedynie jedna dziesiąta zamierza to zrobić w kwietniu, co oznacza, że coraz mniej Polaków zostawia obowiązek rozliczenia się z fiskusem na ostatnią chwilę.
Badanie potwierdza też, że aż 69 proc. podatników deklaruje rozliczenie w tym roku przez internet. Jeśli dane te się potwierdzą, będzie to oznaczać wzrost w stosunku do poprzedniego roku aż o 13 pkt proc.
Prym wiedzie tu nowa usługa Twój e-PIT. Zamierza z niej skorzystać połowa podatników deklarujących rozliczenie przez internet. Prawie jedna trzecia ankietowanych chce rozliczyć się samodzielnie za pomocą systemu e-deklaracje, a 19 proc. skorzysta z dostępnych programów komputerowych. Najczęściej chęć przesłania PIT przez internet deklarują osoby do 24. roku życia (80 proc. ankietowanych).
Pozostałe 30 proc. deklaruje tradycyjną formę rozliczenia (prześlą swój PIT pocztą lub złożą osobiście w urzędzie). Ten sposób składania zeznań przeważa w grupie 64-latków i osób starszych.
Aż 90 proc. podatników, którzy złożyli już swoje zeznanie za 2018 r. za pomocą usługi Twój e-PIT, oceniło ją zdecydowanie lub raczej pozytywnie. Przypomnijmy, że Twój e-PIT dotyczy na razie tylko zeznań PIT-37 i PIT-38. Chcąc skorzystać z usługi, wystarczy się zalogować do systemu MF, na stronie www.podatki.gov.pl.
Rozwiązanie to zakłada, że jeśli podatnik nic nie zrobi ze swoim zeznaniem przygotowanym przez skarbówkę, to zostanie ono złożone bez zmian z datą 30 kwietnia. Z raportu KPMG wynika, że tak właśnie zamierza postąpić 7 proc. badanych.
Duża część ankietowanych (38 proc.) zaakceptowała już zeznanie przygotowane przez skarbówkę, a 35 proc. zmieniło w nim dane. Jedna piąta je odrzuciła i wypełniła sama.
Z raportu wynika, że 45 proc. ankietowanych zamierza skorzystać z ulg podatkowych. Najpopularniejszą, jak co roku, jest ulga na dziecko (patrz ramka obok). Coraz więcej osób (o 2 pkt. proc. w stosunku do zeszłego roku) przekazuje też 1 proc. swojego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego.
Przybywa osób uważających, że wypełnienie rocznego PIT nie sprawia im trudności. Ponad 60 proc. ankietowanych ocenia ten obowiązek jako bardzo lub raczej łatwy. Dla 84 proc. nie jest to zadanie stresujące. Większości (63 proc.) nie zabiera ono więcej czasu niż pół godziny. Być może dlatego prawie połowa (48 proc., o 5 pkt proc. więcej niż w zeszłym roku) zadeklarowała, że wypełni zeznanie samodzielnie.
Jeśli zeznanie sprawia jakieś problemy, to najczęściej są to: brak pewności, czy deklaracja podatkowa złożona przez internet została wysłana poprawnie (11 proc. wskazań), brak wiedzy dotyczącej dostępnych ulg podatkowych (10 proc.) i długie kolejki w urzędach skarbowych (10 proc.).